• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Relacja z konferencji z cyklu "Małe i średnie w Unii Europejskiej"

13 stycznia 2005

13 stycznia 2005 roku odbyła się w Katowicach kolejna konferencja z cyklu "Małe i średnie w Unii Europejskiej". Przedstawiamy relację i galerię zdjęć z konferencji oraz prezentacje wykorzystywane przez prelegentów.

TRUDNE, CHOĆ DUŻE PIENIĄDZE

Choć fundusze strukturalne UE nie są już tajemnicą dla polskich przedsiębiorców, to jednak jeszcze wiele wniosków o ich przyznanie jest wypełnianych nieprawidłowo. Jakich błędów się wystrzegać? Czego nie przeoczyć? Trzeba posłuchać porad specjalistów.


Odpowiedzi na takie pytania można było usłyszeć na kolejnej konferencji z cyklu „Małe i średnie w Unii Europejskiej – finansowanie rozwoju przedsiębiorstw” – tym razem w Katowicach.

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca „Nowego Przemysłu”, już od trzech lat cyklicznie organizuje konferencje pod tym hasłem. Tylko w ubiegłym roku udało się zorganizować ich osiem. Zebrało się na nich blisko 4 tys. uczestników, przedstawicieli firm rozwojowych, szukających informacji o dostępnych instrumentach finansowania rozwoju.

Choć w Katowicach cykl „Małe i średnie w Unii Europejskiej – finansowanie rozwoju przedsiębiorstw” zakończył się, nie oznacza to, że PTWP przestało realizować wyznaczone cele. Wkrótce rozpoczyna się nowy cykl zatytułowany „Ważne dla przedsiębiorców!”. Na tych konferencjach również będzie można usłyszeć wiele przydatnych informacji na temat finansowania rozwoju, wdrażania nowych technologii, nowych uregulowań prawnych, wymaganych certyfikatów.

Podczas konferencji katowickiej, ostatniej już z cyklu „Małe i Średnie w UE”, zwracaliśmy uwagę na ważne dla przedsiębiorców sprawy związane z finansowaniem działalności. Konferencję zdominowały przede wszystkim możliwości i sposoby wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej.

„Skala środków europejskich dla przedsiębiorców w Polsce, zdecydowanie wzrosła. Co ważne, przedsiębiorcy już korzystają z tych środków. Jednak pozyskanie pieniędzy z funduszy europejskich nie jest łatwe. Przedsiębiorcy spotykają się z procedurami, które są naprawdę mocno zbiurokratyzowane. Do tego dochodzi całkiem nowe zjawisko – konkurencja między przedsiębiorcami w walce o te środki. Dlatego do udziału w dyskusji na temat tych środków pomocowych zaprosiliśmy ekspertów z Ministerstwa Gospodarki, Regionalnej Instytucji Finansującej oraz finansistów” – mówił na otwarciu konferencji Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

„O tym, że aktywność jest potrzebna i warto być aktywnym świadczą choćby wielkości kwot przyznanych dla naszego województwa w ramach programów strukturalnych. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego przewidziane jest dla województwa śląskiego ok. 2 mln euro na usługi doradcze oraz blisko 22 mln euro na inwestycji. A zatem jest o co walczyć” – powiedział Marian Jarosz z Urzędu marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jak na dzień dzisiejszy możemy ocenić aplikowanie o fundusze europejskie? Pierwsze w nowym roku spostrzeżenia przedstawił zebranym Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. „Nadmierne zbiurokratyzowanie procedur rozpatrywania wniosków spowodowało, że wielu przedsiębiorców wyrobiło sobie przekonanie, iż dostęp do środków unijnych istnieje tylko dla wybranych” – mówił Donocik. Zalecił przedsiębiorcom dokładne studiowanie i wypełnianie wniosków. Według danych Izby średnio połowa złożonych wniosków zawiera błędy formalne.

Zasady skutecznego ubiegania się o przyznanie funduszy wyjaśniała licznie zgromadzonym przedsiębiorcom Iwona Czaplikowska z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przypomniała jakie są najczęstsze błędy formalne popełniane przy składaniu wniosków. Iwona Czaplikowska przybliżyła również procedurę rozpatrywania wniosków i przyznawania dotacji.

Większość środków z UE nie da się pozyskać bez udział banku w procesie inwestycyjnym. Pomocną rolę banku przy wykorzystywaniu unijnych funduszy przedstawiła Dorota Małobęcka – ekspert z PKO BP. Według niej bank może nie tylko wspomóc sfinansowanie tzw. wkładu własnego, ale również ułatwi prawidłowe przeprowadzenie i rozliczenie inwestycji. Do korzystania z bankowości elektronicznej zachęcał specjalista z BRE Banku.

W oddzielnym panelu specjaliści przedstawili zebranym jakie warunki trzeba spełniać, aby móc starać się o finansowanie rozwoju swojej firmy poprzez giełdę. To oferta skierowana raczej dla większych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast fundusze, jakie można pozyskać poprzez Giełdę często są znaczne. Według informacji Michała Urbanowicza z Giełdy Papierów Wartościowych, spółki, które zadebiutowały na GPW w 2004 r., pozyskały na rynku blisko 2 mld zł.

PTWP stara się zapraszać na swoje konferencje również przedstawicieli polityki i administracji – często to od ich pracy zależy łatwość prowadzenia biznesu w Polsce. Ostatnim tematem, który wzbudził wiele oburzenia wśród przedsiębiorców i kontrowersji wśród polityków była podwyżka składek ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą. Obecni na katowickiej konferencji politycy mogli wypowiedzieć się w imieniu swoich partii na temat obciążeń podatkowych, oraz planów uzależnienia składek ZUS od dochodów.

Eugeniusz Wycisło (PO)
Platforma Obywatelska od samego początku była zwolennikiem i promotorem nie tylko przejrzystego systemu podatkowego, ale przede wszystkim liniowego. Systemu, który nie prowokuje, nie zmusza przedsiębiorców do myślenia na granicy progów i prawa.
Jeśli chodzi o ZUS dla przedsiębiorców to Platforma Obywatelska od pierwszego czytania była za odrzuceniem tego projektu w całości. Stoimy na stanowisku, że wszelkie ruchy w tym zakresie znacząco podnoszą koszty pracy w tej grupie przedsiębiorców, która „jeszcze nie obrosła w runo, by już golić”.

Jan Chojnacki (SLD)
Wszyscy dookoła mówią, że pieniędzy na zdrowie jest za mało. W związku z tym trzeba się zastanowić, czy ograniczamy państwowe wydatki na ten cel, czy mówimy, że państwo w większym stopniu finansuje służbę zdrowia. A jeśli państwo ma w większym stopniu finansować, trzeba się zastanowić skąd wziąć te pieniądze. Jest to sprawa niezwykle skomplikowana i drażliwa.
Rozumiem, że każde podniesienie jakiegoś podatku będzie budzić sprzeciw. Mówiąc o podatku liniowym przypomnę, że są państwa, gdzie rozwinęły się potężne gospodarki operując progami podatkowymi. Ponadto podatek CIT jest w tej chwili zmniejszony. Być może trzeba jeszcze pozwolić na „wrzucenie” w koszty pracy wiele składników, które przedsiębiorcy ponoszą, a dziś one nie są kosztami – np. wpłaty na PFRON, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń.

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

PARTNERZY I SPONSORZY KONFERENCJI

Współpraca

Sponsor

Partner

Patronat medialny

POLECAMY W SERWISACH