• 1 So Paź
 • 2 Nie Paź
 • 3 Pn Paź
 • 4 Wt Paź
 • 5 Śr Paź

  Dyrektor Finansowy Roku

  Trwa ogólnopolski konkurs, który wyłoni najlepszych CFO w Polsce. Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Zwycięzców w kategoriach: małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa wyłoni niezależna Kapituła, której werdykt zostanie ogłoszony 5 października w trakcie uroczystej gali w Warszawie, wieńczącej cykl kongresów dyrektorów finansowych.

 • 6 Cz Paź
 • 7 Pt Paź
 • 8 So Paź
 • 9 Nie Paź
 • 10 Pn Paź

  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Inauguracyjna debata z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, warsztaty potentatów technologicznych: Facebook i Google, 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie, prelekcje z autorytetami marketingu, sprzedaży czy HR, Targi Biznes Expo i szereg innych imprez towarzyszących. To tylko mały zwiastun Europejskiego Kongresu MŚP, który w dniach 10-12 października odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury.

 • 11 Wt Paź
 • 12 Śr Paź
 • 13 Cz Paź
 • 14 Pt Paź
 • 15 So Paź
 • 16 Nie Paź
 • 17 Pn Paź
 • 18 Wt Paź

  HaPeS 2016 - Nowa Odsłona, Nowa Lokalizacja

  Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju jak i za granicą.

 • 19 Śr Paź
 • 20 Cz Paź
 • 21 Pt Paź

  Konferencja Naukowa "Media w ekonomii - Ekonomia w mediach"

  21 października 2016 r. w Centrum Nowych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbędzie się Konferencja Naukowa „Media w ekonomii – Ekonomia w mediach” organizowana przez Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • 22 So Paź
 • 23 Nie Paź
 • 24 Pn Paź
 • 25 Wt Paź

  V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego

  Podtrzymując tradycję organizacji przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa - co dwa lata - spotkań branży gazowniczej, informujemy, iż w dniach 25-27 października 2016 roku w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbędzie się V Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

 • 26 Śr Paź

  XI Kongres Zarządów Spółek Giełdowych SEG

  Podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG będzie mowa o zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. 26-27 października 2016 r. Członkowie Zarządów spółek giełdowych będą dyskutować m.in. o funkcjonowaniu giełd w nowym otoczeniu technologicznym; wyzwaniach rynku wobec zmian w systemie emerytalnym; wpływie polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku i finansowaniu innowacji przez emisje obligacji.

 • 27 Cz Paź
 • 28 Pt Paź
 • 29 So Paź
 • 30 Nie Paź
 • 31 Pn Paź
 •  

Relacja z drugiego dnia III Kongresu Nowego Przemysłu

6 czerwca 2006

W drugim dniu Kongresu "Nowego Przemysłu" odbyły się m.in. trzy panele paliwowe, poświęcone zaopatrzeniu w gaz, rozwojowi sektora naftowego i powstającemu rynkowi biopaliw. Przedstawiamy relację, prezentacje prelegentów i galerie zdjęć.

Przewodnim motywem wszystkich trzech dyskusji była – mimo upływu lat nadal nie rozstrzygnięte – kwestia strategii i taktyki państwa w sektorze paliw. Zarówno w aspekcie budowania polityki energetycznej oraz realizowania polityki właścicielskiej, jak i powiązanego z dwoma poprzednimi zagadnienia efektywnego kreowania rynków.

Gaz: liberalizować czy umacniać PGNiG

- Ministerstwo gospodarki ma ograniczone możliwości działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Aktywna polityka jest tu możliwa tylko w ścisłej współpracy z podmiotami, działającymi na polskim rynku, w tym w szczególności z PGNiG – mówił podczas panelu gazowego Przemysław Wipler, szef doradców wiceministra gospodarki Piotra Naimskiego.

Uczestnicy poświęconej dywersyfikacji zaopatrzenia Polski w gaz mówili tymczasem o konieczności podjęcia – w istocie na poziomie rządu – decyzji o tym, gdzie i ile gazu ma kupować nasz kraj. Dyskutanci zarzucili odpowiedzialnemu za politykę energetyczną resortowi gospodarki (a pośrednio także Ministerstwu Skarbu) brak strategii, z której jasno wynikałoby, czy rząd chce popierać liberalizowanie rynku gazu – czy umacniać obecnego, nadal kontrolowanego przez skarb państwa monopolistę, jakim jest PGNiG SA.

Podjęcie takiej decyzji będzie miało znaczenie także dla dywersyfikacji zaopatrzenia w gaz.

W debacie gazowej, poza Przemysławem Wiplerem, wzięli udział: wiceprezes PGNiG SA Jan Anysz, poseł i były wiceminister gospodarki Jacek Piechota, poseł Adam Szejnfeld były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, dyrektor przedstawicielstwa VNG w Warszawie Jacek Kwiatkowski, dyrektor przedstawicielstwa E.ON Ruhrgas w Warszawie Paul Wolters, dyrektor przedstawicielstwa Gaz de France w Warszawie Bogdan Pilch, prezesi mazowieckiej i pomorskiej spółek gazownictwa z GK PGNiG – Michał Szubski i Ryszard Orłowski, a także Mirosław Dobrut z Izby Gospodarczej Gazownictwa.

Nafta: państwowa i skoncentrowana logistyka

- Przejęcie przez PKN Orlen rafinerii w litewskich Możejkach oznacza znacznie większe niż dotychczas uzależnienie się od polityki głównego dostawcy ropy, czyli Rosji – mówił w panelu naftowym prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. Zdaniem Pawła Olechnowicza ostatnia akwizycja Polskiego Koncernu Naftowego potwierdziła słuszność myślenia o PKN Orlen i Grupie Lotos jako o dwóch niezależnych, konkurujących na rynku podmiotach.

Tematem przewodnim dyskusji było właśnie usprawnianie naftowego rynku – w tym poprzez doskonalenie, pozostającej w rękach państwa, logistyki gotowych paliw.

O planach utworzenia Niezależnego Operatora Logistycznego oraz reformie magazynowania ropy naftowej i paliw mówili wczoraj: Przemysław Wipler z Ministerstwa Gospodarki, prezes Nafty Polskiej Marek Drac-Tatoń i prezes Naftobaz Arkadiusz Siwko. Prezes Drac-Tatoń zapewnił o determinacji Nafty – niezależnie od istniejącej koncepcji likwidacji tej rządowej agendy – do zrealizowania aktualnych projektów jej właściciela, czyli Ministerstwa Skarbu.

Nafta Polska opracuje m.in. (zapowiadaną od miesięcy) nową strategię dla sektora.

W debacie uczestniczyli prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran-Puszkarska i dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Partnerem panelu była Grupa Lotos.

Biopaliwa: nie ratować królików, kiedy płonie obora

Brak rzeczywistego zainteresowania uruchomieniem produkcji biopaliw, nagłaśnianie problemów zastępczych i nieudolność zarzucił wczoraj przedstawicielom biopaliwowego lobby poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki. Dostało się też dziennikarzom – nierzetelnie, zdaniem posła, piszącym o biopaliwach. Marek Sawicki przekonywał, że braki regulacyjne (rząd nadal nie zajął się nową ustawą) nie są tak duże, by uniemożliwiały produkowanie na biokomponentów. Według posła PSL, koncentrując się na sprawach drugorzędnych, biopaliwowe lobby "ratuje z płonącej obory króliki, zostawiając tam wołu".

Kazimierz Żmuda, wicedyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa, nawoływał z kolei aktualnych i przyszłych producentów estrów do bardzo ostrożnego planowania swoich inwestycji z uwagi na możliwy brak rzepaku w Polsce.

Interesów biopaliwowego lobby (stale czekającego na trwałe państwowe gwarancje opłacalności swojej produkcji) bronili: prezes Orlen Oil i Rafinerii Trzebinia Milan Kuncir, odpowiedzialny biopaliwa w PKN Orlen SA Robert Gmyrek, dyrektor spółki Lotos Południe Henryk Malesa, prezes Elstar Oils z Elbląga Stanisław Rosnowski i wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw Henryk Zamojski. Interesy stacji paliw i użytkowników samochodów reprezentowali w dyskusji na Kongresie "Nowego Przemysłu" Aurelia Kuran-Puszkarska z PIPP i prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego dr Jacek Kwiatkowski.

Prezentację na temat wykorzystania biopaliw wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Piętak z Wydziału Samochodów i Maszyn Rolniczych Politechniki Warszawskiej.

POPRZEDNIE EDYCJE

CENTRUM MULTIMEDIALNE

POLECAMY W SERWISACH