PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Relacja z konferencji: Górnictwo w Polsce

 •  25 września 2006

Ponad 400 osób wzięło udział w konferencji poświęconej przyszłości polskiego górnictwa. Byli posłowie, naukowcy, szefowie największych firm z branży oraz związkowcy. Zabrakło tylko przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki.

Do konferencji doszło w bardzo ważnym dla branży momencie. Rząd przygotował dla górnictwa nową strategię funkcjonowania na lata 2007-2015. Odbywają się właśnie konsultacje społeczne z pracodawcami i organizacjami związkowymi.

Nic, więc dziwnego, że konferencja wzbudziła duże zainteresowanie, bo była pierwszą okazją do szerokiej wymiany poglądów. Dlaczego zabrakło, awizowanego wcześniej, wiceministra gospodarki Pawła Poncyljusza? Być może, jak tłumaczyli nam nasi rozmówcy, członek rządu obawiał się surowej oceny przygotowanego przez siebie programu. Bowiem nawet nieskorzy do wydawania surowych ocen politycy przygotowany program oceniają bardzo nisko.

Były wicepremier i minister gospodarki (w rządzie Jerzego Buzka), jeden z autorów ówczesnej restrukturyzacji branży, Janusz Steinhoff nie krył, że program ocenia krytycznie. - Rzadko mi to się zdarza, mieć to samo zdanie, co związkowcy. Ten dokument jest nieprofesjonalny. Brakuje w nim wielu istotnych kwestie a niektóre zapisy sobie przeczą - komentował były wicepremier. Według niego program sprawia wrażenie pisanego „na kolanie”.

Zdaniem Janusza Olszowskiego prezesa Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej kilka punktów programu np. dotyczących prywatyzacji jest godnych rozwinięcia. Jednak już pierwsze zapis mówiący o tym, że strategia obejmuje lata 2007-20015 jest wadą. - To zbyt krótki okres. Dlaczego nie wychodzimy dalej w przyszłość? Unia w prognozie zapotrzebowania na węgiel sięgnęła aż 2030 roku - mówił prezes GIPH.

Także samorządowcy nisko ocenili ministerialny dokument. - Chcemy brać czynny udział i mieć wpływ na ostateczny wygląd rządowej strategii dla górnictwa - twierdził członek zarządu województwa Marian Jarosz. Według niego reforma rodzi tyle następstw strukturalnych: np. problemy z zatrudnieniem, z przejmowaniem majątku, transportem i terenami pogórniczymi, że bez udziału władz województwa strategia nie będzie pełna. Tymczasem samorządowcy o zdanie nie byli pytani.

Po raz kolejny program skrytykowali związkowcy według nich program nic nie wnosi. Przydałaby się jego nowa wersja. Tyle, że na to nie ma już czasu. - Jesteśmy w niedoczasie, brak nowej ustawy oznaczać będzie (stara przestaje funkcjonować na koniec roku), że spółki węglowe znajdą się w strasznej sytuacji. Zagrożony będzie ich byt, np. ze względu na problemy finansowe - tłumaczył prof. Andrzej Barczak, członek rady nadzorczej Kompanii Węglowej.

Na szczęście nad górnictwem zbierają się nie tylko ciemne chmury. - Pamiętajmy, że węgiel nadal będzie odgrywał spore znacznie. Nasz kraj powinien wykorzystywać to bogactwo. Trzeba rozwijać nowe technologie zagospodarowanie złóż - przekonywał Jerzy Buzek, były premier, a obecnie poseł do Europarlamentu. O tym, że takie istnieją mówił m.in. Damian Mueller z koncernu Vattenfall, który jako pierwszy testuje opalaną węglem nie emitująca zanieczyszczeń elektrownię.

Po latach, zapaści coraz lepiej ma się także górnicze zaplecze. Famur niedawno zadebiutował na giełdzie, firmy zdobywają nowych klientów. Nic, więc dziwnego, że pogląd, iż Polska może stać się jednym z najważniejszych ośrodków zaplecza górniczego znajduje coraz więcej zwolenników.


Zobacz także:

Projekt Strategii dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-2015


Analiza: górnictwo potrzebuje 10 mld zł inwestycji


Grupa ZZM chce budować kopalnie "pod klucz"


Prof. Blaschke: trzeba zwiększać wydobycie polskiego węgla


Niespodzianka: ktoś jednak chwali Strategię dla górnictwa


ThyssenKrupp i Shell planują inwestycje w zgazowanie węgla
Dariusz Malinowski

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP