PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odlewnictwo

Odpady odlewnicze w aktualnych raportach wojewódzkich

Autor: Janusz Faber, Maria Żmudzińska, Katarzyna Perszewska
26-03-2014 13:15

W literaturze fachowej brak jest aktualnych informacji odnośnie ilości odpadów odlewniczych wytwarzanych w kraju w ostatnich latach, nie są także dostępne dane GUS, dlatego też w niniejszym artykule dokonano ich bilansu, by rozpoznać skalę problemu.

Wprowadzenie
Nowa ustawa o odpadach obowiązująca od początku 2013 r. (Dz.U.2013.poz.21) wprowadza hierarchię postępowania z odpadami, na pierwszym miejscu stawiając zapobieganie ich powstawaniu, a następnie maksymalny odzysk i ponowne wykorzystanie. W odlewnictwie, zwłaszcza w dużych odlewniach, część mas formierskich znajduje się w obiegu zamkniętym, tzn. poddawane są odzyskowi wewnętrznemu (masa obiegowa jest odświeżana) oraz procesom regeneracji (głównie mechanicznej), a tylko część (ok. 25%) kierowana jest na składowiska [1]. Dzięki temu gospodarka odpadami w części odlewni, szczególnie tych większych spełnia wymagania ustawy, natomiast w odlewniach małych praktycznie wszystkie zużyte masy formierskie trafiają na składowiska.

Ilości wytworzonych w krajowych odlewniach oraz wykorzystanych przez różne podmioty gospodarcze odpadów odlewniczych zbilansowano w oparciu o dane zawarte w zbiorczych raportach dotyczących gospodarki odpadami, publikowanych na internetowych stronach urzędów marszałkowskich w poszczególnych województwach. Zebrano i przeanalizowano dane dotyczące lat 2010-11, ponieważ danych na rok 2012 żaden z urzędów jeszcze nie zamieścił.

W przypadku odpadowych mas formierskich oraz żużli odlewniczych, z uwagi na ich skład mineralny i właściwości, nie występuje zagrożenie dla otoczenia. Około 70% odpadów powstających w odlewniach stanowią zużyte masy formierskie sporządzane z surowców mineralnych (piasków, bentonitu, węgla), które mogą być wykorzystywane zarówno w innych działach gospodarki (np. budownictwie) jak i bezpośrednio w środowisku nawet bez przetwarzania (np. rekultywacja terenu).

Jednak część odpadów, szczególnie pochodzących z urządzeń odpylania przy procesach technologicznych oraz pozostałości mas rdzeniowych, zawiera metale ciężkie (Pb, Cd, Zn, Cr, Ni) a także toksyczne związki organiczne, przez co zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Odpady niebezpieczne należy również poddać recyklingowi lub procesom odzysku, a dopiero w ostateczności unieszkodliwić przez składowanie.

W przypadku odpadów odlewniczych duża ich część jest mieszaniną odpadów obojętnych i niebezpiecznych, ponieważ trudno jest je wysegregować w procesach produkcyjnych. Z tego powodu niezwykle istotna jest ich analiza pod kątem zawartości substancji niebezpiecznych i prawidłowa klasyfikacja umożliwiająca właściwe wykorzystanie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 480 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

328 965 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 846 ofert w bazie

2 782 267 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP