PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odlewnictwo

Odpady odlewnicze w aktualnych raportach wojewódzkich

Autor: Janusz Faber, Maria Żmudzińska, Katarzyna Perszewska
26-03-2014 13:15

W literaturze fachowej brak jest aktualnych informacji odnośnie ilości odpadów odlewniczych wytwarzanych w kraju w ostatnich latach, nie są także dostępne dane GUS, dlatego też w niniejszym artykule dokonano ich bilansu, by rozpoznać skalę problemu.

Wprowadzenie
Nowa ustawa o odpadach obowiązująca od początku 2013 r. (Dz.U.2013.poz.21) wprowadza hierarchię postępowania z odpadami, na pierwszym miejscu stawiając zapobieganie ich powstawaniu, a następnie maksymalny odzysk i ponowne wykorzystanie. W odlewnictwie, zwłaszcza w dużych odlewniach, część mas formierskich znajduje się w obiegu zamkniętym, tzn. poddawane są odzyskowi wewnętrznemu (masa obiegowa jest odświeżana) oraz procesom regeneracji (głównie mechanicznej), a tylko część (ok. 25%) kierowana jest na składowiska [1]. Dzięki temu gospodarka odpadami w części odlewni, szczególnie tych większych spełnia wymagania ustawy, natomiast w odlewniach małych praktycznie wszystkie zużyte masy formierskie trafiają na składowiska.

Ilości wytworzonych w krajowych odlewniach oraz wykorzystanych przez różne podmioty gospodarcze odpadów odlewniczych zbilansowano w oparciu o dane zawarte w zbiorczych raportach dotyczących gospodarki odpadami, publikowanych na internetowych stronach urzędów marszałkowskich w poszczególnych województwach. Zebrano i przeanalizowano dane dotyczące lat 2010-11, ponieważ danych na rok 2012 żaden z urzędów jeszcze nie zamieścił.

W przypadku odpadowych mas formierskich oraz żużli odlewniczych, z uwagi na ich skład mineralny i właściwości, nie występuje zagrożenie dla otoczenia. Około 70% odpadów powstających w odlewniach stanowią zużyte masy formierskie sporządzane z surowców mineralnych (piasków, bentonitu, węgla), które mogą być wykorzystywane zarówno w innych działach gospodarki (np. budownictwie) jak i bezpośrednio w środowisku nawet bez przetwarzania (np. rekultywacja terenu).

Jednak część odpadów, szczególnie pochodzących z urządzeń odpylania przy procesach technologicznych oraz pozostałości mas rdzeniowych, zawiera metale ciężkie (Pb, Cd, Zn, Cr, Ni) a także toksyczne związki organiczne, przez co zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Odpady niebezpieczne należy również poddać recyklingowi lub procesom odzysku, a dopiero w ostateczności unieszkodliwić przez składowanie.

W przypadku odpadów odlewniczych duża ich część jest mieszaniną odpadów obojętnych i niebezpiecznych, ponieważ trudno jest je wysegregować w procesach produkcyjnych. Z tego powodu niezwykle istotna jest ich analiza pod kątem zawartości substancji niebezpiecznych i prawidłowa klasyfikacja umożliwiająca właściwe wykorzystanie.
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 276 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

673 923 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP