PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odnawialne źródła energii

Coraz więcej krytyków niemieckiej polityki wspierania OZE

Autor: Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzwyczajny Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)
20-03-2017 13:42
Coraz więcej krytyków niemieckiej polityki wspierania OZE
Fot. Shutterstock

Niemiecki Federalny Urząd Audytów (urząd państwowy czuwający nad budżetem) w swym niedawnym raporcie poddał ostrej krytyce ministerstwo gospodarki i energii kierujące transformacją energetyczną, tzw. Energiewende. Urząd Audytów stwierdził, że program Energiewende jest prowadzony nieefektywnie, brak jest kompleksowej oceny kosztów czekających Niemcy, a wskutek nieudolnego zarządzania marnowana jest znaczna część z subwencji wynoszących obecnie 25 miliardy euro rocznie.

Według danych rządowych, koszty subwencji w 2016 r. wynosiły 23,1 miliarda euro rocznie, w 2017 r. 25,84 mld, w 2020 r. wyniosą 31,84 mld a w 2025 r 32,87 mld euro rocznie. Do złudzeń należy zaliczyć przekonanie, że dzięki poniesionym obecnie kosztom Niemcy zdobędą przodującą pozycję na rynku energetycznym i będą mieli tanią energię. Audytorzy uważają, że istnieje ryzyko ciągłego podnoszenia kosztów realizacji programu Energiewende. Koszty tych subwencji ponoszą podatnicy, częściowo bezpośrednio w dopłatach na rachunkach za elektryczność, częściowo zaś pośrednio poprzez wzrost cen wynikający z kosztów energii elektrycznej dla przedsiębiorstw niemieckich.
Tajny z założenia raport wyciekł do prasy. Przedstawiciel Urzędu Audytów oświadczył, że jego ministerstwo nie pochwala przecieku tej krytyki do prasy, ale nie było w stanie jej powstrzymać. Przewodniczący parlamentarnej frakcji zielonych nazwał raport „policzkiem wymierzonym socjaldemokratom”, którzy kierują obecnie programem Energiewende. Nie wspomniał oczywiście o tym że to właśnie lider partii Zielonych Jurgen Trittin obiecywał kiedyś, że program Energiewende będzie kosztował rodzinę niemiecką tyle co kulka lodów raz na miesiąc. Jak widać, sukces ma wielu ojców – ale do porażki nikt nie chce się przyznać, a ogromne koszty Energiewende stają się w roku wyborczym ciężarem u szyi  polityków starających się o ponowny wybór.

Nadchodząca katastrofa?

Zdecydowana krytyka Energiwende przez oficjalny organ państwowy zdarzyła się po raz pierwszy. Natomiast niemieccy eksperci w dziedzinie energetyki od dawna protestują przeciwko prowadzeniu transformacji energetycznej polegającej na wyłączaniu stabilnie i bezpiecznie pracujących elektrowni jądrowych, a wprowadzaniu wiatraków i paneli słonecznych wymagających rezerwowania przez elektrownie gazowe lub opalane węglem brunatnym. Prof. dr honoris causa Gunther Specht, profesor Politechniki w Darnstadt stwierdza, że polityka energetyczna rządu jest fatalną pomyłką. Inni eksperci od dawna są podobnego zdania - np. raport ekspertów rządowych przedstawiony 11 listopada 2015 r. stwierdza, że „środki polityczno-przemysłowe wybrane w Energiewende są błędne, ponieważ w centrum uwagi stawiają osiągnięcie mocy produkcyjnych określonych technologii, pomijając całość systemu energetycznego, i prowadzą do eksplozji cen energii elektrycznej”. Jeszcze mocniej wyraża się wiele autorytetów gospodarczych, np. profesor Hans Werner Sinn, prezydent Instytutu Badań nad Gospodarką IFO (Institut für Wirtschaftsforschung), profesor ekonomii i finansów publicznych na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium: „powoli staje się jasne, że prąd z wiatru i słońca jest prawie  bezużyteczny, Destabilizuje on sieć energetyczną i niszczy krajobraz. Wiatraki zamieniają ostatnie krajobrazy naturalne w tereny przemysłowe” a po krytyce zniszczeń środowiska i kosztów powodowanych przez wiatraki oświadcza, że „jedyną nadzieją ludzkości była energia jądrowa”.

KOMENTARZE (13)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 225 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 090 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP