PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odnawialne źródła energii

Posłowie PiS chcą powiązać opłatę zastępczą z cenami zielonych certyfikatów

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
13-07-2017 15:00
Posłowie PiS chcą powiązać opłatę  zastępczą z cenami zielonych certyfikatów
Fot. Shutterstock.com

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o OZE. Chodzi w nim o powiązanie jednostkowej opłaty zastępczej z rynkowymi cenami praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii z OZE, czyli z cenami tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów.

Celem proponowanej nowelizacji ustawa o OZE  jest, jak wskazują posłowie w uzasadnieniu,  powiązanie jednostkowej opłaty zastępczej, o której mowa w art. 56 ustawy o OZE  z rynkowymi cenami praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia.
Uiszczenie opłaty  zastępczej  to alternatywa dla wykonania obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia energii , w tym przypadku tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów , poprzez ich zakup i właśnie umorzenie.

Obecnie jednostkowa opłata zastępcza wynosi 300,03 zł/MWh i jak wskazują posłowie znacząco odbiega na przykład od cen tzw. zielonych certyfikatów, bo chociażby ich średnioważona cena roczna obowiązująca w br. to 73,67 zł/MWh.

Posłowie proponują, żeby  jednostkowa opłata zastępcza, liczona odrębnie dla tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów , wynosiła w danym roku  kalendarzowym 125 proc. rocznej ceny średnioważonej tych praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, publikowanej zgodnie z art. 47 ustawy o OZE, ale   nie więcej niż 300,03 zł za 1 MWh.

W uzasadnieniu posłowie napisali, że ze względu na regulację zakazującą uiszczania opłaty zastępczej w przypadku, gdy którakolwiek ze średnioważonych cen praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, miesięczna lub roczna,  będzie niższa od opłaty zastępczej , zmiana polegająca „ na urynkowieniu jednostkowej opłaty zastępczej „ nie będzie miała praktycznych konsekwencji w sytuacji utrzymywania się niskich cen praw majątkowych.

- Konsekwencje te mogą się ujawnić w przypadku wzrostu cen rynkowych praw majątkowych. Wówczas , mechanizm określenia jednostkowej opłaty zastępczej okaże się korzystny  dla odbiorców końcowych , chroniąc ich przed nadmiernym wzrostem cen energii elektrycznej. W przypadku bowiem znaczącego wzrostu cen praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia , podmioty, na których ciąży obowiązek wynikający z art. 52 ust. 1 u.o.z.e. (obowiązek umorzenia – red.) będą mogły realizować ten obowiązek poprzez uiszczenie opłaty zastępczej, zamiast uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia – czytamy w uzasadnieniu.

Posłowie wskazują, że  w przypadku wzrostu wartości rynkowej certyfikatów „urynkowienie” jednostkowej opłaty  zastępczej „ ujawni jej funkcję jak swoistej ceny maksymalnej, którą mogą uzyskać wytwórcy energii elektrycznej z OZE w zamian za prawa majątkowe i doprowadzi do zmniejszenie wsparcia dla tych wytwórców , zmniejszając obciążenie odbiorców końcowych w związku ze wzrostem cen energii”.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o OZE – jednostkowa opłata zastępcza

Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP