REKLAMA

49 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2016 14:18
49 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku Najbardziej krytycznie sprawy w naszym kraju oceniają wyborcy Nowoczesnej, najlepiej - PiS (fot.pixabay.com)

· 49 proc. Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, 31 proc. - że w dobrym - wynika z sondażu TNS Polska dotyczącego nastrojów Polaków.
· Najbardziej krytycznie sprawy w naszym kraju oceniają wyborcy Nowoczesnej, najlepiej - PiS.

W ocenie kierunku biegu spraw w kraju występują niewielkie różnice między kobietami a mężczyznami. I tak 30 proc. mężczyzn uważa, że sprawy idą w dobrym kierunku, 49 proc., że w złym, a 21 proc. nie ma zdania. Z kolei 31 proc. kobiet ocenia, że sprawy idą w dobrym kierunku, 50 proc., że w złym, a 19 proc. nie ma zdania.

Najwięcej badanych (kobiet i mężczyzn), którzy negatywnie oceniają kierunek, w którym idą sprawy w Polsce jest wśród osób w wieku 40-49 lat (61 proc.). Z kolei najmniej krytycznych ocen było wśród badanych w wieku 15-19 lat (31 proc.). Najwięcej pozytywnych ocen kierunku, w którym idą sprawy w Polsce jest wśród osób w wieku 60 lub więcej lat (36 proc.).

Z kolei, jeśli uwzględnić wykształcenie badanych to w każdej grupie (wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, średnie i pomaturalne, licencjackie, wyższe) przeważają oceny negatywne nad pozytywnym, jeśli chodzi o kierunek podążania spraw w kraju.

Najwięcej negatywnych ocen było wśród osób z wykształceniem licencjackim, wyższym (60 proc.), najmniej zaś wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (48 proc.).

Podobnie przewaga osób negatywnie oceniających kierunek, w którym idą sprawy w naszym kraju występuje wśród badanych niezależnie od miejsca zamieszkania(wieś/miasto). Najwięcej negatywnych ocen jest wśród osób mieszkających w miastach do 20 tys. osób (63 proc.). Najmniej - 41 proc. - wśród osób mieszkających na wsi.

Najwięcej negatywnych ocen kierunku, w którym zmierzają sprawy w Polsce wskazali zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru (83 proc.- źle, 10 proc - dobrze). Najwięcej pozytywnych ocen było wśród zwolenników PiS (78 proc. - dobrze, 11 proc. - źle).

75 proc. zwolenników PO negatywnie oceniło kierunek, w którym idą sprawy w Polsce (16 proc. - dobrze), zaś wśród zwolenników Ruchu Kukiza - 39 proc. oceniło dobrze, a 36 źle kierunek, w którym idą sprawy w Polsce.

50 proc. Polaków jest zdania, że gospodarka naszego kraju znajduje się w kryzysie. Przy czym 41 proc. ankietowanych uważa, że jest to lekki kryzys; według 9 proc. gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.

W ocenie 39 proc. badanych polska gospodarka rozwija się, przy czym dla 37 proc. respondentów jest to powolny rozwój, a dla 2 proc. dynamiczny rozwój.

45 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu najbliższych 3 lat nic się nie zmieni w Polsce pod względem materialnych warunków życia. 25 proc. uważa natomiast, że materialne warunki życia poprawią się, a 21 proc. sądzi, że ulegną pogorszeniu.

Według 58 proc. badanych znalezienie pracy w naszym kraju jest bardzo trudne lub niemożliwe, w tym 49 proc. uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę w naszym kraju, a 9 proc., że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.

Z kolei 37 proc. respondentów jest jednak zdania, że w Polsce można znaleźć zatrudnienie, w tym 3 proc. sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 34 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

Badanie "Nastroje społeczne Polaków" zostało przeprowadzone w dniach 5-11 lutego 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Badanie przeprowadzoną metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • kaem 2016-02-19 16:30:36
    Nieaktualne lub BZDURA. Sprawy w Polsce szły w złą stronę za rządów PO PSL, teraz idą w dobrą stronę mimo wielkich zniszczeń w gospodarce, polityce zagranicznej, w sprawach zdrowia, nauki, szkolnictwa i społecznych.
  • Stanisław Komosa 2016-02-19 14:39:41
    Moim zdaniem takie badania to zwykła manipulacja, a ponadto chyba większość Polaków jest w szoku i w pełnym niedowierzaniu rzeczywistości, gdy zaczęła oglądać więcej i częściej ,,prawą stronę medalu"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA