REKLAMA

CBOS: 34 proc. badanych uważa, że ma wpływ na sprawy kraju

 • Autor: PAP/JS
 • 21 lipca 2017 14:29
CBOS: 34 proc. badanych uważa, że ma wpływ na sprawy kraju Według CBOS, "większe poczucie podmiotowości odczuwają młodsi badani, a także respondenci mający wyższe wykształcenie oraz lepiej oceniający swoją sytuację materialną". (fot. pixabay.com)

34 proc. badanych uważa, że ludzie tacy jak oni mają wpływ na sprawy kraju, a dwóch na pięciu jest zdania, że ich działania nie przekładają się na lokalną sferę publiczną - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.

• Według CBOS, "większe poczucie podmiotowości odczuwają młodsi badani, a także respondenci mający wyższe wykształcenie oraz lepiej oceniający swoją sytuację materialną".

• Nie zaobserwowano istotnego związku między poczuciem wpływu na sprawy publiczne a poparciem dla konkretnych partii politycznych.

 

Zdaniem autorów badania, "przekonanie, że działania zwykłych ludzi kształtują sferę publiczną, sprzyja gotowości do udziału w wyborach" a osoby uważające, że mają wpływ na sprawy krajowe oraz lokalne, lepiej oceniają też funkcjonowanie demokracji w naszym kraju.

Jak podaje CBOS, w porównaniu z pomiarem ze stycznia 2016 roku - kiedy odnotowano rekordowo wysoki poziom tego wskaźnika - o 7 punktów procentowych obniżył się odsetek obywateli uważających, że mają wpływ na sprawy państwa. "Wyraźny trend wzrostowy, obserwowany w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku, uległ zahamowaniu około dziesięciu lat temu, (...) co może wynikać między innymi z odmiennego kontekstu badania (znacznie dłuższy czas od ostatnich wyborów)" - informuje CBOS.

Dodaje, że znacząco wyższe jest poczucie obywateli, że mają wpływ na sprawy lokalnej społeczności - ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że ich działania wpływają na sprawy ich miasta czy gminy - to nie zmieniło się od poprzedniego pomiaru. Opinię, że ludzie tacy jak oni mają wpływ na sprawy swojego miasta, częściej wyrażają mieszkańcy większych miast (powyżej 100 tys. ludności).

Według CBOS, "większe poczucie podmiotowości odczuwają młodsi badani, a także respondenci mający wyższe wykształcenie oraz lepiej oceniający swoją sytuację materialną". W przypadku spraw lokalnych respondenci o miesięcznych dochodach per capita 2000 zł i więcej częściej niż inni są zdania, że mają wpływ na sprawy swojego miasta lub gminy (67 proc.). Z kolei badani będący zwolennikami prawicy częściej twierdzą (43 proc.), że ich działania oddziałują na sprawy kraju. "Nie zaobserwowaliśmy natomiast istotnego związku między poczuciem wpływu na sprawy publiczne a poparciem dla konkretnych partii politycznych" - czytamy w komunikacie.

Jak informuje CBOS, "większe poczucie podmiotowości w sferze publicznej cechuje tych badanych, którzy dostrzegają możliwość aktywności obywatelskiej w Polsce: 40 proc. z nich twierdzi, że ludzie tacy jak oni mają wpływ na sprawy kraju (wobec 17 proc. uważających, że obywatele nie mają możliwości oddziaływania na życie publiczne), a 62 proc. - że mogą wpływać na sprawy miasta lub gminy".

Podobną zależność autorzy opracowania zauważyli w przypadku innych zasad ustroju demokratycznego. Ich zdaniem respondenci uważający, że zasady te są realizowane w Polsce, częściej mają poczucie wpływu na sprawy kraju i lokalnej społeczności. "Tak właśnie jest między innymi w przypadku zasady rządów prawa, wolności wyrażania poglądów i organizowania się, ochrony wolności osobistej obywateli, równości wszystkich wobec prawa czy obowiązku konsultacji ważnych decyzji państwowych ze społeczeństwem" - czytamy w komunikacie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 czerwca - 6 lipca 2017 roku na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • hans 2017-07-23 18:46:27
  Głupi ludek dostanie kilka świecących świecidełek, trochę kolorowych fatałaszków z amerykańskiego lumpeksu i głupi ludek tak myśli!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA