REKLAMA

CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników

  • Autor: PAP/JS
  • 18 listopada 2016 14:39
CBOS: 37 proc. zwolenników rządu; 32 proc. - przeciwników W porównaniu z październikiem zwolenników rządu przybyło o 1 pkt proc.; dane dotyczące przeciwników rządu pozostały bez zmian (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• 37 proc. ankietowanych określa się jako zwolennicy rządu; 32 proc. - jako jego przeciwnicy - wynika z listopadowego sondażu CBOS.
• Politykę gospodarczą rządu dobrze ocenia 42 proc.; źle - 48 proc. badanych.

W porównaniu z październikiem zwolenników rządu przybyło o 1 pkt proc.; dane dotyczące przeciwników rządu pozostały bez zmian; obojętnych jest 28 proc. (o jeden pkt proc. mniej niż w październiku).

42 proc. uważa (bez zmian), że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwnego zdania jest 48 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Przekonanie, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, najczęściej podzielają badani identyfikujący się z prawicą (71 proc.), biorący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (67 proc.), ankietowani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (51 proc.), respondenci z gospodarstw domowych o dochodach per capita do 650 zł (50 proc.), mieszkańcy wsi (50 proc.). W grupach społeczno-zawodowych zadowolenie z polityki gospodarczej rządu deklarują przede wszystkim bezrobotni (53 proc.), robotnicy wykwalifikowani (52 proc.) oraz rolnicy (51 proc.).

Czytaj też: Morawiecki: Przedsiębiorcy to nie kombinatorzy, a państwo to nie łupieżca

Pogląd, że polityka rządu w sferze gospodarki nie stwarza szansy na poprawę sytuacji gospodarczej, częściej niż pozostali wyrażają badani identyfikujący się z lewicą (74 proc.), nieuczestniczący w praktykach religijnych (74 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (od 63 do 64 proc. w zależności od wielkości miejscowości), respondenci z gospodarstw o najwyższych dochodach per capita (63 proc.) oraz absolwenci wyższych uczelni (60 proc.). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (63 proc.), pracujący na własny rachunek (60 proc.) oraz pracownicy usług (60 proc).

Nieco lepiej niż przed miesiącem oceniane są rezultaty prac rządu; pozytywnie ocenia je 48 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.), a 39 proc. - negatywnie (spadek o 1 pkt proc.)

Minimalnie przybyło osób zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło - obecnie jest to 44 proc., czyli o 2 pkt proc. więcej niż w październiku. Odsetek niezadowolonych wzrósł o 1 pkt proc. i wynosi 42 proc. Zmniejszyła się o 3 pkt proc. grupa badanych niepotrafiących zająć stanowiska w tej kwestii; wynosi obecnie 14 proc.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA