REKLAMA

CBOS: Andrzej Duda, Beata Szydło i Paweł Kukiz liderami rankingu zaufania

 • Autor: PAP/JS
 • 28 października 2016 14:30
CBOS: Andrzej Duda, Beata Szydło i Paweł Kukiz liderami rankingu zaufania Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz - ufa mu 47 proc., tyle samo, ile w poprzednim badaniu. (fot.:twitter.com/Kukiz15)

• Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.
• Największą nieufność budzą: szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider PO Grzegorz Schetyna.

Prezydentowi ufa 62 proc. badanych (to więcej o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniem z września); nie ufa mu 25 proc. (to mniej o 4 pkt proc.). Beacie Szydło ufa 57 proc. badanych (o 7 pkt proc. więcej w porównaniu z wrześniowym badaniem); nie darzy zaufaniem szefowej rządu 31 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Są to najlepsze z dotychczasowych ocen premier Szydło - zauważa CBOS.

Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz - ufa mu 47 proc., tyle samo, ile w poprzednim badaniu. Nie ufa mu 27 proc. ankietowanych (więcej o 3 pkt proc.)

Na kolejnych pozycjach lokują się: prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu ufa ponad dwie piąte badanych (44 proc.; wzrost o 1 pkt proc.) a nie ufa 37 proc. (spadek o 2 pkt proc.) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, który cieszy się zaufaniem 37 proc. respondentów (bez zmian); liderowi PiS nie ufa 49 proc. ankietowanych (również bez zmian).

Kolejne miejsce zajmuje wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, któremu ufa 36 proc. badanych (wzrost o 6 pkt proc.); nie darzy go zaufaniem 14 proc. ankietowanych (mniej o 2 pkt proc.).

Wicepremierowi i ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 35 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa mu - 26 proc. (spadek o 3 pkt proc.).

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru cieszy się zaufaniem 35 proc. ankietowanych (o 2 pkt proc. więcej); brak zaufania wyraża 32 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.).

34 proc. badanych ufa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej (więcej o 6 pkt proc.); nie ufa jej 12 proc. (spadek o 2 pkt proc.)

Na kolejnym miejscu jest szef MSWiA Mariusz Błaszczak, któremu tak samo, jak w poprzednim badaniu ufa 33 proc. ankietowanych; nie ufa mu 28 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).

Liderce stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbarze Nowackiej ufa 31 proc. badanych; brak zaufania deklaruje 15 proc.; Nowacka nie była uwzględniona w poprzednim badaniu.

Ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi ufa 30 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.); nie darzy go zaufaniem 52 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.).

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 29 proc. badanych (bez zmian); nie ufa mu 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Szefowi PO Grzegorzowi Schetynie ufa 27 proc. zapytanych przez CBOS (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 39 proc. badanych (o 3 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu).

Nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (26 proc.) ufa ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu (spadek o 4 pkt proc.); szefowi dyplomacji nie ufa 29 proc. (wzrost o 5 pkt proc.).

Minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej ufa 25 proc. badanych (więcej o 2 pkt proc.); nie darzy jej zaufaniem 25 proc. (wzrost o 6 pkt proc.).

Po 20 proc. respondentów darzy zaufaniem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (bez zmian w przypadku Glińskiego i Kuchcińskiego, spadek o 1 pkt proc. w przypadku Radziwiłła). Nie ufa: Glińskiemu 21 proc. (spadek o 1 pkt proc.), Kuchcińskiemu - 19 proc. (spadek o 4 pkt proc.) i Radziwiłłowi - 21 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.).

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 16 proc. (bez zmian); brak zaufania deklaruje 14 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Nieznajomość marszałka zadeklarowało 52 proc. badanych.

Ostatnie miejsca w październikowym rankingu zaufania przypadły liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu oraz najmniej znanemu spośród polityków uwzględnionych w sondażu (54 proc. deklaruje nieznajomość) - ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi - ufa im po 15 proc. badanych; Czarzastemu ufa o 2 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu, nieufność wobec niego wyraża 20 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Jurgiel nie był ujęty w badaniu sprzed miesiąca.

CBOS badanie przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face‑to‑face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8-19 października na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA