REKLAMA

CBOS: Notowania prezydenta bez zmian. Spadają jednak oceny Sejmu

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 12 lutego 2016 12:56
CBOS: Notowania prezydenta bez zmian. Spadają jednak oceny Sejmu Oceny działalności prezydenta Andrzeja Dudy nie zmieniły się w stosunku do stycznia: dobrze ocenia go 47 proc. badanych, źle - 38 proc. (fot. twitter.com/Kancelaria Prezydenta)

· Oceny działalności prezydenta Andrzeja Dudy nie zmieniły się w stosunku do stycznia: dobrze ocenia go 47 proc. badanych, źle - 38 proc.
· Według CBOS, pozytywnie działalność obecnego prezydenta dobrze oceniają "przede wszystkim ankietowani o prawicowych poglądach politycznych.
· Nieco pogorszyły się notowania Sejmu, o którego pracach dobrą opinię ma 27 proc. ankietowanych, złą - 56 proc.

Według lutowego sondażu CBOS, notowania prezydenta są takie same, jak w sondażu z poprzedniego miesiąca. O prezydenturze Dudy pozytywnie wypowiada się 47 proc. ankietowanych, ocenę negatywną wystawiło mu 38 proc., a 15 proc. badanych nie wyraziło zdania.

Według CBOS, pozytywnie działalność obecnego prezydenta dobrze oceniają "przede wszystkim ankietowani o prawicowych poglądach politycznych, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu oraz - w mniejszym stopniu - uczestniczący w nich raz w tygodniu".

Poza tym "częściej niż przeciętnie" chwalą prezydenturę Dudy "najstarsi respondenci, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi i uzyskujący niskie lub przeciętne dochody per capita".

Natomiast niezadowolenie z działalności prezydenta przeważa wśród "mieszkańców dużych i największych aglomeracji, osób mających wyższe wykształcenie, respondentów z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, nieuczestniczących w praktykach religijnych oraz deklarujących lewicową lub centrową orientację polityczną".

Czytaj też: Sondaż prezydencki. Donald Tusk czy Ryszard Petru? Kto mógłby zagrozić Andrzejowi Dudzie?

Ponadto "z uznaniem o obecnej prezydenturze niemal powszechnie wypowiadają się potencjalni wyborcy PiS, a także przeważający odsetek sympatyków ruchu Pawła Kukiza".

"Negatywną opinię o działalności głowy państwa wyraża natomiast zdecydowana większość zwolenników Nowoczesnej i PO" - podaje CBOS.

Według ośrodka, "pozytywnie o sposobie sprawowania urzędu przez prezydenta przez Andrzeja Dudę wypowiada się ogromna większość głosujących na niego w II turze wyborów prezydenckich, natomiast jedna dziesiąta spośród nich jest nim rozczarowana". Z kolei "wśród ówczesnych wyborców Bronisława Komorowskiego trzy czwarte stanowią niezadowoleni z działalności głowy państwa, ponad jedna ósma zaś jest o niej dobrego zdania".

CBOS zebrał również opinie na temat działalności Sejmu i Senatu. Grupa źle oceniających prace Sejmu (56 proc.) wzrosła o 2 punkty proc. w porównaniu z sondażem ze stycznia. O tyle samo punktów proc. zmniejszyła się grupa mających o Sejmie dobrą opinię, do 27 proc. w lutym. Zdania o pracach Sejmu nie wyraziło w najnowszym sondażu 17 proc. ankietowanych (bez zmian).

O Senacie dobrą opinię wyraziło 26 proc. badanych (o 3 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu), źle działalność tej izby parlamentu oceniło 49 proc. ankietowanych, czyli o 3 punkty proc. więcej niż w styczniu. Zdania o pracy Senatu nie wyraziło 25 proc. respondentów (bez zmian).

CBOS podaje, że "pozytywnym opiniom o działalności Sejmu sprzyjają przede wszystkim prawicowe poglądy polityczne i duże zaangażowanie w praktyki religijne, tzn. udział w nich kilka razy w tygodniu, a w mniejszym stopniu także zadowolenie z własnej sytuacji materialnej".

Zobacz sondaż: CBOS: PiS wciąż na prowadzeniu. Nowoczesna wyprzedza Platformę

Natomiast krytycy to - według CBOS - "relatywnie często osoby niepraktykujące religijnie lub robiące to kilka razy w roku, badani identyfikujący się z lewicą lub centrum, a ponadto mieszkańcy dużych i największych miast, najlepiej wykształceni, jak również źle sytuowani".

Według ośrodka "zadowoleni z pracy posłów stanowią większość w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast negatywnie wypowiada się o niej przeważająca część zwolenników ruchu Kukiz’15 oraz ogromna większość sympatyków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej".

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 lutego w grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2016-02-14 12:43:31
    Ciekawe, czy likwidacja Senatu dała by wystarczające środki na pomoc wszystkim dzieciom? Wszak działalność tego organu wydaje się być całkowicie zbędna.
  • Gama 2016-02-12 19:13:23
    Dla mnie Duda to pisowski urzędnik . W moim domu nikt nie nazywa go prezydentem. To jest Duda, ale to nie brzmi dumnie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA