REKLAMA

CBOS: Polacy krytycznie o Polsce

  • Autor: WGK
  • 29 września 2015 14:56
CBOS: Polacy krytycznie o Polsce CBOS: pogarsza się sytuacja w kraju (fot. CBOS)

Narasta przekonanie, że sytuacja Polski zmienia się na gorsze. Prawie połowa populacji uważa, że sytuacja zmierza w złym kierunku - wynika z sondażu CBOS-u.

O dwa punkty procentowe, do 48 proc. wzrósł odsetek osób uważających, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. W sondażu badającym nastroje społeczne odsetek ankietowanych uznających, że zmienia się na lepsze spadł do 29 proc.

Poczucie zadowolenia wykazują wyłącznie zwolennicy PO. Krytyczne nastawienie przeważa wśród wyborców PiS-u, ruchu Kukiz'15 i osób nie zamierzających uczestniczyć w wyborach. Najbardziej negatywnie sytuację w Polsce oceniają zwolennicy Pawła Kukiza - tu aż 72 proc. uznało, że będzie gorzej.

W przypadku oceny sytuacji politycznej także 48 proc. respondentów nastawionych jest negatywnie. Tylko 12 proc. wykazuje się optymizmem i wystawia ocenę pozytywną. To i tak wzrost o dwa p.p. w porównaniu z poprzednim sondażem. 34 proc. uczestników sondażu - mniej o pięć punktów - określa jakość życia politycznego jako przeciętną. Negatywna ocena sytuacji politycznej jest skorelowana z poczuciem niezadowolone z sytuacji materialnej gospodarstw domowych.

Ale w pracy jest nieźle

Udział osób zadowolonych z sytuacji gospodarczej w Polsce jest tym wyższy, im wyższe mają wykształcenie, dochody i satysfakcję z warunków materialnych. Częściej zadowoleni są mężczyźni. W przypadku podziału społeczno-zawodowego pozytywne opinie pojawiają się częściej wśród kadry kierowniczej i pracowników administracyjno-biurowych. To ponad połowa (51 proc.) uważa, że im i ich rodzinom żyje się dobrze. 40 proc. uznaje sytuację za przeciętną, a tylko co jedenasty twierdzi, że jest źle.

Z drugiej strony aż 64 proc. zatrudnionych jest zadowolonych z sytuacji ich zakładów pracy - to wzrost o osiem p.p. 11 proc. jest niezadowolonych, a za przeciętną sytuację uznaje 23 proc. ankietowanych (spadek o 7 p.p.)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA