REKLAMA

CBOS, ranking zaufania: Duda, Szydło i Kukiz na szczycie, Kaczyński, Ziobro, Macierewicz z niskim zaufaniem

 • Autor: PAP/MN
 • 21 grudnia 2016 12:50
CBOS, ranking zaufania: Duda, Szydło i Kukiz na szczycie, Kaczyński, Ziobro, Macierewicz z niskim zaufaniem 45 proc. ankietowanych ufa Pawłowi Kukizowi. Wyżej są tylko prezydent i premier. (fot. youtube)

• Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami grudniowego rankingu zaufania CBOS.
• Największą nieufność budzą: szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
• W porównaniu do poprzedniego badania nie zmienili się liderzy rankingu zaufania.

59 proc. ankietowanych zadeklarowało zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy (spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z listopadem); nieufność do prezydenta wyraża 29 proc. (wzrost o 4 pkt proc.).

Premier Beacie Szydło ufa 51 proc. badanych (bez zmian); nie ufa jej 34 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Pawłowi Kukizowi ufa 45 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), u 25 proc. jego osoba budzi nieufność (bez zmian).

41 proc. badanych ufa ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze (to więcej o 1 pkt proc. w porównaniu do badania w listopadzie); nie ufa mu 40 proc. (bez zmian).

Na piątym miejscu w grudniowym rankingu znalazł się wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, któremu ufa 35 proc. badanych (bez zmian); nieufność deklaruje 18 proc. ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc.).

Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 34 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); nie ufa mu 50 proc. badanych (bez zmian).

Wicepremierowi, szefowi resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 32 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 26 proc. (bez zmian).

Liderowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru ufa 31 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.); nieufność deklaruje 31 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska cieszy się zaufaniem 30 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa jej 16 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). 29 proc. badanych ufa szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 30 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

Szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi ufa 28 proc. badanych (bez zmian); nie ufa mu 53 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Zaufanie do szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wyniosło w grudniu 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 13 proc. (bez zmian).

51 proc. ufa Beacie Szydło. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 50 proc. badanych. (fot. premier.gov.pl) 51 proc. ufa Beacie Szydło. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 50 proc. badanych. (fot. premier.gov.pl)

26 proc. ufa szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa mu 29 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). Minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej ufa 25 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa jej 28 proc. (to więcej o 2 pkt proc.).

Wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiem ufa 24 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.); temu politykowi nie ufa 20 proc. (bez zmian).

Zaufanie do szefa PO Grzegorza Schetyny deklaruje 24 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa mu 39 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

19 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (bez zmian); nie ufa mu także 19 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.).

19 proc. badanych ufa marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 21 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 15 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 13 proc. (więcej o 1 pkt proc.).

Zaufanie do lidera SLD Włodzimierza Czarzastego deklaruje 14 proc. (spadek o 1 pkt proc.); brak zaufania - 18 proc. (bez zmian).

Z sondażu wynika również, że 52 proc. ankietowanych nie zna marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a 41 proc. badanych nie zna lidera SLD. Po 39 proc. badanych deklaruje nieznajomość marszałka Sejmu i ministra zdrowia.

Badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-11 grudnia na liczącej 1136 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Mariusz 2016-12-26 17:00:49
  Co za p**enie - co sondaż to Dudzie, Szydłowej spada poparacie o 2-5 % ... jakby tak spadało to już byliby grubo na minusie. Jednak lemingi mają małe móżdżki - i nawet nie umieją liczyć. Dobrze że chociaż Pawłowi nie spada - bo nie mógłbym na niego zagłosować za 3 lata.
 • -OWY 2016-12-21 13:56:34
  Do Podpisany Kot Prezesa: taka rola trolla
 • Podpisany Kot Prezesa 2016-12-21 13:17:18
  Dlaczego Duda? Za pielgrzymowanie i podpisywanie wszystko co mu podsunie jego pryncypał? Nie widzę nic pozytywnego w działaniach tej postaci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA