REKLAMA

Czechy, sondaż wyborczy: kto wygrałby wybory parlamentarne w styczniu?

  • Autor: PAP/JS
  • 06 lutego 2018 22:21
Czechy, sondaż wyborczy: kto wygrałby wybory parlamentarne w styczniu? Według sondażu dwie spośród dziewięciu partii, które dostały się do parlamentu w październiku, teraz nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego (fot. pixabay.com)

Gdyby w styczniu w Czechach odbywały się wybory do Izby Poselskiej, to podobnie jak w październiku 2017 r. wygrałby ruch ANO premiera Andreja Babisza – podał Urząd Statystyczny. Wzrosły notowania socjaldemokracji, która nie wyklucza rządowej współpracy z ANO.

Socjaldemokraci zajęliby drugie miejsce razem z liberalną, centrową partią Piratów, gromadząc po 12,5 proc. głosów.

Według sondażu dwie spośród dziewięciu partii, które dostały się do parlamentu w październiku, teraz nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego. Centroprawicowa partia TOP 09 i współpracujące z nią ugrupowanie zrzeszające samorządowców Burmistrzowie i Niezależni nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego. Tym samym, w rozdrobnionym po październikowych wyborach parlamencie byłoby siedem ugrupowań politycznych.

Agencja CTK, opisując wyniki sondażu, który przeprowadzono między 15 a 24 stycznia br., zauważa osłabienie antyislamskiej i antyeuropejskiej partii Wolność i Bezpośrednia Demokracja SPD Tomia Okamury. SPD straciłaby jedną czwartą wyborczego poparcia - pisze CTK.

Publikacja sondażu zbiega się z rokowaniami w sprawie nowego rządu, które prowadzi szef ANO Andrej Babisz. Po wyborach w październiku 2017 r. stworzył rząd, który nie uzyskał poparcia w parlamencie, i premier musiał podać gabinet do dymisji. Prezydent Milosz Zeman ponownie powierzył Babiszowi misję tworzenia rządu.

Premier wciąż nie dysponuje rządową większością ani obietnicą tolerowania mniejszościowego gabinetu przez partie polityczne. W ostatnich wywiadach prasowych Babisz mówił, że zakończona fiaskiem druga próba utworzenia przez niego rządu doprowadzi do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Komentatorzy ocenili to jako nacisk na inne partie polityczne i zmuszenie ich do współpracy z Babiszem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA