REKLAMA

Frekwencja, wybory parlamentarne 2015: Ilu wyborców zagłosuje?

  • Autor: Anna Trojanowska
  • 23 października 2015 13:47
Frekwencja, wybory parlamentarne 2015: Ilu wyborców zagłosuje? Faktyczna frekwencja wyborcza zazwyczaj jest niższa od deklarowanej (fot.fotolia)

Według TNS szacowana frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniesie 52,6 proc., z sondażu IPSOS wynika, że 48,5 proc. Faktyczny udział w głosowaniu z pewnością będzie niższy od deklarowanego - informuje CBOS.

W Polsce średnia frekwencja w wyborach parlamentarnych wynosi około 46 proc. Oznacza to, że w wyborach przeciętnie bierze udział około 14 milionów obywateli.

Około 50 proc. Polaków zagłosuje w wyborach

Gdyby tegoroczne wybory parlamentarne miały odbyć się na początku października, to wzięłoby w nich udział 59 proc. dorosłych Polaków. W wyborach nie wzięłoby udziału 31 proc. respondentów, a 10 proc. Polaków twierdziło, że nie jest pewne udziału w wyborach - wynika z analiz GfK.

Jednak z dnia na dzień deklaracje co do udziału w głosowaniu się zmieniają.

Blisko tydzień przed terminem głosowania chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało aż 68 proc. uprawnionych do głosowania - wynika z danych CBOS.

Obecnie - według TNS Polska - szacowana frekwencja wynosi 52,6 proc. Natomiast z sondażu IPSOS wynika, że głosować będzie 48,5 proc. Polaków.

Frekwencja będzie niższa od deklarowanej

Jednak frekwencja wyborcza z pewnością będzie niższa od tej, która jest deklarowana obecnie. Tak było w poprzednich latach - przypomina CBOS.

W 1997 i 2001 roku pójście na wybory deklarowało 66 proc., w rzeczywistości poszło 48 i 46 proc. W 2005 roku sondaż pokazał 59 proc. frekwencji, która rzeczywiście wyniosła 41 proc.

Tydzień przed głosowaniem w 2007 roku na wybory chciało iść aż 71 proc. dorosłych Polaków, faktycznie zaś w wyborach wzięło udział 54 proc. uprawnionych do głosowania.

Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w 2011 roku o swym pewnym uczestnictwie w głosowaniu mówiło 66 proc. dorosłych Polaków, faktycznie zaś do lokali wyborczych udało się niespełna 49 proc. uprawnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA