REKLAMA

IBRIS: 864 zł przeznaczą na prezenty świąteczne rodziny z programu 500 plus

  • Autor: PAP/JS
  • 05 grudnia 2016 20:00
IBRIS: 864 zł przeznaczą na prezenty świąteczne rodziny z programu 500 plus Średnio gospodarstwo domowe wyda w tym roku na prezenty 614 złotych wobec 506 zł w roku ubiegłym (fot.fotolia)

• Rodziny korzystające z programu 500+ wydadzą w tym roku na prezenty świąteczne średnio 864 zł, a nieobjęte tym programem 580 zł - wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.
• Pod choinką znajdą się najczęściej kosmetyki lub perfumy i zabawki.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) opublikował wyniki corocznego badania Giftbook Survey na temat wydatków świątecznych Polaków.

Średnio gospodarstwo domowe wyda w tym roku na prezenty 614 złotych wobec 506 zł w roku ubiegłym. Łączne tegoroczne wydatki gospodarstw domowych na ten cel sięgną 8,36 mld zł, czyli wzrosną o 1,48 mld zł w porównaniu do 2015 roku.

"Wyraźny wpływ na zmiany w planach zakupowych polskich gospodarstw domowych, mają deklaracje rodzin z dziećmi, gdzie obserwowany wzrost wydatków jest największy" - ocenił cytowany w komunikacie Marcin Duma z IBRiS. Dodał, że poprawa sytuacji na rynku pracy oraz transfery socjalne "pozwalają na zwiększenie konsumpcji także w tych grupach społecznych, które dotychczas dysponowały skromnymi środkami".

W tym roku Polacy najczęściej chcą kupić pod choinkę kosmetyki lub perfumy (46 proc.), zabawki (39 proc.) i książki (37 proc.). Mniejszy odsetek (19 proc.) badanych jako podarunek świąteczny planuje zakup sprzętu elektronicznego - telefonu, tabletu, konsoli lub komputera czy laptopa. Rodziny z dziećmi rzadziej chcą podarować najbliższym książki (29 proc.), a częściej zabawki (58 proc.) i kosmetyki (50 proc.).

Respondenci IBRiS nie mogą się zdecydować, czy lepiej zrobić prezent-niespodziankę (takie rozwiązanie wybiera 50 proc. pytanych), czy też skorzystać z "listu do Mikołaja" (46 proc.). Ponad połowa (54 proc.) Polaków przyznaje jednak, że dostała już wcześniej nietrafiony prezent.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych od 2014 roku działa na terenie całej Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA