REKLAMA

Kantar Public, Polacy o biegu spraw w kraju: 53 proc. - zły, 33 proc. - dobry

  • Autor: PAP/JS
  • 31 stycznia 2017 18:44
Kantar Public, Polacy o biegu spraw w kraju: 53 proc. -  zły, 33 proc. - dobry Z badania wynika, że 48 proc. Polaków uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu (fot. pixabay)

53 proc. Polaków ocenia, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; 33 proc. - że idą w dobrą stronę, a 14 proc. nie ma zdania – wynika z opublikowanego sondażu Kantar Public.

W porównaniu z grudniem ub.r., w styczniu odsetek ocen pozytywnych wzrósł o cztery punkty procentowe przy jednoczesnym spadku o jeden punkt procentowy odsetka osób, które uważają, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku.

Z badania wynika, że 48 proc. Polaków uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu - z czego 35 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a 13 proc. - że głęboki. W ocenie 44 proc. respondentów polska gospodarka się rozwija, z czego 37 proc. ocenia, że jest to powolny rozwój, a 7 proc. - że dynamiczny. 8 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

W styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem zmniejszył się odsetek osób stojących na stanowisku, że polska gospodarka znajduje się w stanie lekkiego kryzysu (z 40 do 35 proc.). O cztery punkty procentowe wzrósł odsetek osób, według których gospodarka znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.

36 proc. badanych uważa, że warunki życia Polaków w ciągu nadchodzących trzech lat zmienią się na gorsze, 29 proc. zaś - że się poprawią. 26 proc. nie spodziewa się istotnych zmian w tej sprawie, 9 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

W porównaniu z wynikami z grudnia, w styczniu zwiększył się odsetek osób, które uważają, że trzy nadchodzące lata przyniosą negatywne zmiany - 10 punktów procentowych. Zmniejszył się odsetek osób sądzących, że będzie mniej więcej tak samo (z 41 do 26 proc.).

Z sondażu Kantar Public wynika, że 56 proc. ankietowanych uważa, iż w Polsce bez większych kłopotów można znaleźć pracę, z czego 7 proc. sądzi, że dobrą, a 49 proc. ocenia, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. 33 proc. badanych uważa, że trudno jest obecnie znaleźć jakąkolwiek pracę, 6 proc. sądzi zaś, że w naszym kraju w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.

W styczniu w stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek osób uważających, że w Polsce można znaleźć pracę, wzrósł o 11 punktów procentowych, a odsetek osób negatywnie odnoszących się do kwestii możliwości znalezienia zatrudnienia zmniejszył się o 10 punktów procentowych.

Autorzy badania zauważają, że w styczniu oceny netto wszystkich wskaźników: kierunku zmian w kraju, stanu gospodarki oraz prognozy materialnych warunków życia ludzi - są ujemne. "Oznacza to, że stan nastrojów społecznych wśród Polaków w każdej ze zbadanych dziedzin kształtuje się bardziej negatywnie niż pozytywnie" - czytamy w komunikacie z wyników badań.

Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) przeprowadził badanie między 13 a 18 stycznia br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1063 mieszkańców, w wieku 15 lat i starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jorgen 2017-02-01 22:12:13
    14% to chyba menele,którzy są tak znieczuleni, że nie wiedzą co się dzieje na około.33% to etatowi pisuary w tym poplecznicy/w różnych mundurach/i tzw cywile.Reszta 53% to rozbita opozycja,która się zorganizuje/za późno/ jak karnie będą wysyłani w kosmos.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA