REKLAMA

Nowy sondaż. Topnieje przewaga PiS nad PO

 • GfK Polonia
 • Autor: gfk/AH
 • 31 sierpnia 2015 19:56
Nowy sondaż. Topnieje przewaga PiS nad PO Spada poparci PiS i PO. Rośnie Lewicy. Fot. Lukasz2/wikimedia, licencja Creative Commons

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w pierwszej połowie sierpnia, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Jednak przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad PO topnieje.

Jak wynika z najnowszego sondażu Gfk Polonia, gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w sierpniu, to  wzięłoby w nich udział 64 proc. dorosłych Polaków.

Wciąż wygrywa PiS

Najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Polską Razem (42 proc.) oraz Platforma Obywatelska (30 proc.) – wyniki sierpniowej fali badania GfK na temat preferencji partyjnych Polaków.

W porównaniu z wcześniejszymi badaniami spadły notowania zarówno PiS+SP+PR, o niemal 5 punktów proc. do 42,3 proc., jak i notowania PO o 0,4 punktu proc. do 29,9 proc. Ponad progiem wyborczym znalazło się jeszcze ugrupowanie Pawła Kukiza (9,8 proc., spadek o 0,7 punktu proc.).

Lewica poza parlamentem, ale z większym poparciem

Poza parlamentem znalazłyby się: Zjednoczona Lewica (4,2 proc., wzrost o 3,1 punktu proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (4,1 proc., wzrost o 0,4 punktu proc.), Korwin (3,8 proc., wzrost o 1,6 punktu proc.), NowoczesnaPL (2,3 proc., wzrost o 1,3 punktu proc.), Biało-Czerwoni (0,9 proc.), Socjaldemokracja Polska (0,7 proc.), Kongres Nowej Prawicy (0,3 proc.), Prawica Rzeczypospolitej (0,3 proc.), Stronnictwo Demokratyczne (0,2 proc.), Ruch Narodowy (0,2 proc.), Liga Polskich Rodzin (0,2 proc.).

Powyższy procentowy rozkład głosów uwzględnia także kategorię „inna partia”, na którą wskazało 0,6 proc. respondentów.

Wielu wciąż niezdecydowanych

Wśród respondentów, którzy deklarują chęć udziału w wyborach, nieco ponad 12 proc. jest niezdecydowanych, na którą partię głosować. W porównaniu z badaniem lipcowym odsetek wyborców wahających się spadł w sierpniu o 4 punkty proc.

Badanie zachowań i preferencji wyborczych jest prowadzone przez instytut GfK Polonia od 2005 roku na potrzeby partii politycznych, organizacji społecznych, administracji publicznej i rządowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • koń 2015-09-02 00:20:11
  ZAWSZE czerwoni byli lepsi od czarnych/bez millera i napieralskiego / .Teraz brak ,ale wybór jest ograniczony do dwóch ugrupowań prawicowych . Lewicujących PO i fanatycznego Skrajnego PIS.Wybrać mniejsze zło to oddam głos na PO.
 • emer 2015-09-01 20:16:06
  oj szkoda PIS , bo nie będzie deszczu złota z nieba na obietnice. A myślałem, że załapię się na wyższą emeryturkę .
 • FlamingNieLeming 2015-09-01 16:08:39
  No, nareszcie ten cholerny PiS daje (...). Prowadzi już ledwie, ledwie. A nasza kochana Platforma zaraz ich załatwi. Przecież wiadomo, że sondaże były do tej pory naciągane na korzyść kurdupla. CBOS, na przykład, to firma pisiorów. A może nie, co?!
 • misiu 2015-08-31 21:04:38
  Co to za "chore" badania,wedlug jakiej metodologii sa prowadzone?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA