REKLAMA

Polacy chcą nowych wyborów parlamentarnych?

 • Autor: Parlamentarny.pl/Newsweek
 • 18 grudnia 2015 14:07
Polacy chcą nowych wyborów parlamentarnych? Ponad 44 proc. Polaków chce referendum w sprawie nowych wyborów parlamentarnych (fot. pixabay)

Ponad 44 proc. Polaków uważa, że należy przeprowadzić referendum, które doprowadziłoby do rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Niemal tyle samo chce referendum w sprawie odwołania prezydenta RP - wynika z sondażu SW Research dla „Newsweeka”.

Na konieczność zorganizowania referendum w sprawie skrócenia kadencji Sejmu zwrócił uwagę na antenie Radia ZET były prezydent Lech Wałęsa: „Tu dojdzie do nieszczęścia, to się skończy źle, bijatyką, oni prowadzą do wojny domowej i dlatego też, żeby tego uniknąć trzeba przygotować się strukturalnie i organizacyjnie, i już trzeba zacząć zbierać podpisy pod referendum” – mówił.

Idąc tym tropem, „Newsweek” postanowił sprawdzić, ilu Polaków chciałoby przeprowadzenia referendum, które doprowadziłoby do rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Z sondażu przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research wynika, że jest za tym aż 44,4 proc. Polaków. Niemal tyle samo (44,3 proc.) uważa, że należy przeprowadzić referendum w sprawie odwołania prezydenta RP.

- Za propozycją referendum, które doprowadziłoby do ponownych wyborów, jest większa część respondentów. Chęć zmiany władzy wykazują częściej mężczyźni (46,5 proc.), osoby w średnim (35-49 lat – 47,3 proc.) i starszym wieku (50-59 lat – 47,4 proc.). Tego zdania są również posiadający wykształcenie wyższe (46,7 proc.), ale i ci, którzy deklarują dochód na poziomie poniżej tysiąca złotych miesięcznie – komentował wyniki Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Za przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania prezydenta Andrzeja Dudy częściej, jak mówi Zimolzak, opowiadają się osoby po 50. roku życia (46,5 proc.) oraz mieszkańcy największych miast w Polsce (powyżej 200 tys. – 49,5 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Miki 2016-06-08 18:14:18
  SW Research na zlecenie Polaków zapytał Polaków co myśli o"Newsweeka"i gazecie "G.W.michnika"i TVN-24 !!!!!? 85% POLAKÓW jest za całkowitą LIKWIDACJĄ mediów przekłamującą PRAWDĘ!!! 10% ZGADZA się z tym ZAKŁAMANIEM!!! 5% nie ma zdania!!!
 • lena 2015-12-19 18:05:18
  Tak, oczywiście referendum!Wybory, aż do skutku! Póki nie wybiorą "naszych" będziemy bruździć, będziemy wyprowadzać ludzi na ulicę,będziemy krzyczeć w obcych (bo niepolskich mediach) jak to ludzie się buntują przeciw demokratycznie, większością wybranemu rządowi.To już nie jest śmieszne, to zaczyna być tragiczne i niebezpieczne dla Polski i polaków
 • krzysztof Radeberg 2015-12-19 09:53:54
  Do brawo ja: To tak jakby powiedzieć w chwili gdy gaszą pożar domu: ,,Co za dureń tyle wody narozlewał, kto za to......." Miłego dnia życzę i być może spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • brawo ja 2015-12-18 21:36:39
  znowu państwo straci kilkaset milionów bo jakiś dureń będzie chciał referendumREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA