REKLAMA

Polacy coraz bardziej zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy

 • Autor: PAP/JS
 • 13 czerwca 2016 12:57
Polacy coraz bardziej zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy 55 proc. badanych jest zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• 55 proc. badanych jest zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 36 proc; to najlepsze notowania głowy państwa od początku kadencji - wynika z sondażu CBOS.
• Pracę TK dobrze ocenia 29 proc., źle - 37 proc. - to najgorsze z dotychczasowych notowań - podaje CBOS.

Według CBOS w czerwcu 55 proc. Polaków - o 5 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu - deklaruje zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 36 proc. badanych (spadek o 3 pkt od ubiegłego miesiąca). 9 proc. nie ma wyrobionego zdania nt. działalności prezydenta (spadek o 2 pkt proc.).

Jak podkreśla sondażownia, pod względem pozytywnych ocen dla głowy państwa wyróżniają się ankietowani w wieku 45-54 lat, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, o dochodach per capita poniżej 1000 zł, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, a także biorący często udział w praktykach religijnych.

Negatywne opinie na temat prezydenta - według CBOS - częściej deklarują mieszkańcy dużych miast, osoby najlepiej wykształcone, o wysokich dochodach, nieuczestniczące bądź uczestniczące rzadko w praktykach religijnych. Zadowolenie z działalności głowy państwa dominuje wśród zwolenników PiS i Ruchu Kukiz'15; niezadowoleni przeważają w elektoracie PO i Nowoczesnej.

CBOS zbadał też w czerwcu stosunek Polaków do działalności Trybunału Konstytucyjnego. Jego działanie dobrze ocenia 29 proc. (spadek o 6 pkt proc.), źle - 37 proc. (wzrost o 5 pkt proc.) a zdania na ten temat nie ma 34 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.)

Czytaj też: Szydło: Ustawa o komornikach kwestią sprawiedliwości społecznej

Według twórców sondażu wizerunek tej instytucji "istotnie się pogorszył", a obecnie ocena jej funkcjonowania jest najgorsza z dotąd rejestrowanych.

Jak podaje CBOS, najbardziej pozytywnie TK oceniają najlepiej wykształceni respondenci, mieszkańcy dużych miast i osoby deklarujące lewicowe bądź centrowe poglądy polityczne. Złą opinię o tej instytucji mają respondenci identyfikujący się z prawicą bądź z Ruchem Kukiz'15, zaangażowani w praktyki religijne, mieszkańcy średniej wielkości miast.

Według CBOS czerwiec nie przyniósł istotnych zmian, jeśli chodzi o postrzeganie przez Polaków parlamentu.

Niezadowolonych z działalności Sejmu jest 59 proc. respondentów (bez zmian); 25 proc. jest zadowolonych z pracy posłów (wzrost o 1 pkt proc.). Na temat działalności Sejmu wyrobionego zdania nie ma 16 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

W czerwcu nie zmieniły się też znacząco opinie o pracy Senatu, o którym złe zdanie ma obecnie niemal połowa Polaków (49 proc., wzrost o 1 punkt proc.), a dobre - jedna czwarta (25 proc., spadek o 1 punkt proc.). Trudno powiedzieć - tak na pytanie o ocenę Senatu odpowiedziało 26 proc. (bez zmian w porównaniu z badaniem z maja).

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2-9 czerwca na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Kazik 2016-06-15 10:04:31
  Do gratulacje: I ZACHODNIOPOMORSKIE POZDRAWIA I ŹYCZY DALSZYCH SUKCESÓW DLA POLSKI!!!
 • s 2016-06-14 22:47:24
  Do rada: Boisz się spojrzeć poza swoje zapyziałe środowisko , no to jednego już poznałeś . Nie możesz otworzyć oczu bo masz zaropiałe ,przemyj je i rozejrzyj się dookoła ,ale ja cię już informuje 40 % PiS 55% prezydent . może wolisz 16% i 9 % ,kogo dotyczy to chyba wiesz
 • spragniony123 2016-06-14 22:32:28
  Do ypr1: A jak byś nazwał poprzednich prezydentów . Śmiało.
 • ypr1 2016-06-14 14:02:02
  Jako Ken, mąż Barbie, jest OK. Ale nie wiadomo co Barbie myśli.
 • aa 2016-06-14 11:33:37
  Już byście przestali włazić w tyłek nowej władzy. To już nieapetyczne wręcz... Rządowy CBOS robi badania, to jak miałby wyjść inny wynik. W ogóle po co pytać i zestawiać opinie Polaków o Trybunale, skoro 99% nie wie, czym on się naprawdę zajmuje. A portaliki jak ten jeszcze temat nakręcają. Rząd jest słaby, choć ma większość i żadne badanie tego nie zmienią. Niech się bierze do roboty, a nie tylko kasę rozdaje (której nie ma) i nas zadłuża jak za Gierka.
 • rada 2016-06-14 11:26:29
  Gdzie robiono te badania? Chyba w domu wariatów,bo nie znam nikogo kto by popierał Kaczystowskiego Prezydenta.
 • Polska się przebudziła! 2016-06-13 15:37:48
  Ściana wschodnia Polski nierobów, pseudo rolników obecnie bambrów działek budowlanych w obrębach gmin na najcenniejszych niegdyś gruntach rolnych Pozdrawia Rząd w danej sytuacji nieudaczników, kolesi od zorganizowanej przestępczości gangsterów.
 • gratulacje 2016-06-13 13:56:23
  PANIE PREZYDENCIE GRATULUJEMY rosnącego zadowolenia Polaków z Pana pracy na rzecz suwerennego i wolnego kraju oraz lepszego jutra dla nas przeciętnych Rodaków . Pozdrawiamy serdecznie z województwa wielkopolskiego .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA