REKLAMA

Polacy coraz lepiej oceniają sytuację polityczną w kraju

  • Autor: PAP/JS
  • 14 lipca 2016 11:24
Polacy coraz lepiej oceniają sytuację polityczną w kraju W lipcu odnotowano niewielką poprawę nastrojów społecznych - wynika z badania CBOS (fot.:pixabay.com)

• W lipcu odnotowano niewielką poprawę nastrojów społecznych - wynika z badania CBOS. • Lepiej niż w czerwcu oceniany jest kierunek zmian w Polsce, nieco mniej krytycznie oceniana jest sytuacja polityczna i gospodarcza.
• Lepsze niż w czerwcu są również przewidywania dot. dalszego rozwoju sytuacji w Polsce.

"W lipcu poprawiły się oceny ogólnej sytuacji w kraju. Przybyło ankietowanych uważających, że zmierza ona w dobrym kierunku (o 4 pkt. proc., do 37 proc.), jednocześnie w takim samym zakresie ubyło (z 47 proc. do 43 proc.) tych, którzy są przeciwnego zdania" - napisano w komentarzu do badania.

"W ciągu ostatniego miesiąca poprawiły się również oceny sytuacji politycznej w Polsce. Zmniejszył się odsetek badanych postrzegających ją negatywnie (o 7 pkt. proc., do 36 proc.), a zwiększyły się odsetki osób oceniających ją jako przeciętną - ani dobrą, ani złą (o 5 pkt., do 41 proc.) oraz dobrą (o 2 pkt., do 17 proc.)" - dodano.

Badanie wskazuje, że poprawiły się również oceny stanu polskiej gospodarki. Obecnie 31 proc. badanych ocenia, że jest on dobry, co oznacza poprawę wobec czerwca o 2 pkt. proc. 21 proc., spadek o 3 pkt., ocenia stan gospodarki jako zły, a 41 proc. jako przeciętny.

"Lepsze od czerwcowych są z kolei oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. Obecnie połowa ankietowanych wyraża zadowolenie z sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego (51 proc., wzrost o 5 pkt. proc.), co czternasty jest z niej niezadowolony (7 proc., spadek o 2 pkt.), a ponad dwie piąte ocenia ją jako przeciętną (42 proc., wzrost o 3 pkt.)" - napisano.

Czytaj też: Nauczyciele boją się zwolnień. Sami odchodzą

W porównaniu z czerwcem przybyło badanych sądzących, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w kraju się poprawi (o 2 pkt. proc., do 25 proc.), jednocześnie zmniejszył się odsetek tych, którzy są przeciwnego zdania (o 3 pkt., do 24 proc.). 42 proc. badanych nie przewiduje zmian w tym zakresie.

"W tym miesiącu w niewielkim stopniu zmieniły się prognozy warunków materialnych gospodarstw domowych. Nadal zdecydowana większość respondentów (71 proc., spadek o 5 pkt.) uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja materialna ich gospodarstw domowych nie zmieni się znacząco, co piąty oczekuje poprawy w tym zakresie (21 proc., wzrost o 4 pkt.), a co dwunasty (8 proc.) obawia się pogorszenia" - napisano.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 30 czerwca - 7 lipca 2016 roku na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA