REKLAMA

Polacy popierają 500 plus, podatki detaliczny i bankowy, podniesienie kwoty wolnej. Nawet opozycyjni wyborcy

  • Autor: GP
  • 02 sierpnia 2016 07:45
Polacy popierają 500 plus, podatki detaliczny i bankowy, podniesienie kwoty wolnej. Nawet opozycyjni wyborcy Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, której resort koordynuje Program 500 plus. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

● Polacy są w większości (55 proc.) zwolennikami państwa aktywnego w gospodarce.
● W badaniach CBOS z 2016 roku wynika, że mimo różnych preferencji politycznych znaczna większość z nas popiera propozycje obecnego rządu.
● Najbardziej widoczne jest to w pytaniu o program 500 plus, który popierają wyborcy nie tylko PiS. W elektoratach zarówno Nowoczesnej, jak i PO ponad połowa pytanych popiera ten pomysł.

Z analizy danych CBOS z 2016 roku, którą przeprowadził portal obserwatorfinansowy.pl, wynika, że programy rządowe cieszą się sporym poparciem wśród obywateli. Do tego stopnia, że łatwo znaleźć Polaków niezadowolonych z rządzącej partii, ale przyklaskujących jej pomysłom.

Analiza wychodzi od pytania o rolę państwa w gospodarce. Tutaj znaczna większość Polaków chce działania, a nie obojętności władzy. 55 proc. pytanych chce państwa aktywnego ekonomicznie, gdy tylko co trzeci (34 proc.) woli opcję "mniej państwa w gospodarce". 11 proc. uchyla się od odpowiedzi na to pytanie.

Najistotniejsze jednak badania CBOS to te, w których pytania padają o konkretne propozycje rządu.

Tak też bezpłatne leki dla seniorów chce widzieć w Polsce aż 94 proc. pytanych, minimalną płacę godzinową dla zatrudnionych na umowie zleceniu popiera 82 proc. pytanych, program Rodzina 500 plus ma aż 80 proc. zwolenników, obniżenie wieku emerytalnego to kolejne 80 proc. respondentów chcących tego rozwiązania. Także podwyższenie kwoty wolnej od podatku autorstwa PiS cieszy się 75 proc. poparciem.

Ale na tym nie koniec.

Czytaj: Wysokie poparcie dla premier Szydło

Podatki bankowy i handlowy, które od dłuższego czasu są przygotowywane albo w pracach ministerialnych, albo w konsultacjach społecznych, gromadzą poparcie 46 proc. (przeciwników 34 proc. dla podatku bankowego i 42 proc. dla detalicznego).

Rodzina 500 plus to o tyle ciekawy przypadek, że popierany jest w 62 proc. przez wyborców Nowoczesnej i 65 proc. wyborców PO, a także w 89 proc. przez wyborców Kukiz’15. Nikogo nie powinno dziwić, że wyborcy PiS popierają ten projekt w jeszcze wyższej liczbie - 95 proc. W każdej grupie demograficznej jest co najmniej 60 proc. zwolenników Programu 500 plus.

Badania CBOS są realizowane na grupie około tysiąca Polaków. Dobór osób jest losowy, ale uwzględnia i odzwierciedla dane demograficzne ogółu polskiego społeczeństwa: takie jak wiek, zatrudnienie, płeć, wykształcenie etc. Metodą badania są wywiady telefoniczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • rad 2016-08-03 06:44:44
    Kto prowadził te badania chyba pisuary wśród pisuarów i ciemnego ludu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA