REKLAMA

Ponad 70 proc. Polaków nie chce migrantów w Polsce

  • Autor: GP
  • 23 marca 2016 08:43
Ponad 70 proc. Polaków nie chce migrantów w Polsce Wojna w Syrii zmusiła tysiące do opuszczenia bliskowschodniej ojczyzny. (fot.:pixabay.com)

• Około 73 proc. obywateli Polski jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z Syrii i Bliskiego Wschodu.
• 78 proc. pytanych w badaniu dostrzega w polityce otwartych drzwi zagrożenie terrorystyczne.

Panel badawczy Ariadna przeprowadził badanie opinii publicznej w Polsce, którego główną osią był stosunek Polaków do sprawy imigrantów, uchodźców i terroryzmu.

Z badania wynika, że 73 proc. badanych jest otwarcie przeciwnych przyjmowaniu osób z Bliskiego Wschodu. Odmienną postawę deklaruje jedynie 27 proc. pytanych o zdanie w tej kwestii. Względem poprzedniego, analogicznego badania wyniki zmieniły się o dwa punkty procentowe na niekorzyść grupy nastawionej tolerancyjnie do uciekinierów.

Zapytano respondentów także o to jak oceniają przyjmowanie uchodźców przez kraje UE w kontekście terroryzmu.

Przeczytaj: 24 marca ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji UE

Znacząca większość, bo aż 78 proc. pytanych jest zdania, że przyjęcie migrujących może odbić się niekorzystnie na poziomie bezpieczeństwa naszego kraju, gdy tylko 13 proc. pytanych nie widzi w tym kroku takiego zagrożenia.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19 do 21 marca, w związku ze szczytem UE - Turcja, czyli przed zamachami w stolicy Belgii. Na szczycie zapadły decyzje związane z współpracą i przeciwdziałaniem kryzysowi migracyjnemu.

Projekt planu unijno-tureckiego zakłada, że za każdego odesłanego do Turcji Syryjczyka kraje unijne przejmą jednego syryjskiego uchodźcę z tureckich obozów. Polsce zależało na tym, aby to rozwiązanie nie tworzyło nowych zobowiązań do przyjmowania uchodźców, niż uzgodnione w ubiegłym roku programy przesiedleń i relokacji uchodźców.

Badanie przeprowadzono na zlecenie www.tajnikipolityki.pl na ogólnopolskiej próbie liczącej 1026 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA