REKLAMA

Pozycja Wałęsy niezagrożona. Dla większości Polaków nadal jest bohaterem narodowym

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 29 lutego 2016 10:22
Pozycja Wałęsy niezagrożona. Dla większości Polaków nadal jest bohaterem narodowym Większość Polaków nie zmieniła swej oceny byłego prezydenta po ujawnieniu przez IPN teczki "Bolka" (fot.: facebook)

Większość Polaków nie zmieniła swej oceny byłego prezydenta po ujawnieniu przez IPN teczki "Bolka" - wynika z sondażu IRBIS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Dla wyraźnej większości badanych (59 proc.) ujawnienie teczki tajnego współpracownika – którym miał być Lech Wałęsa – nie jest sprawą ważną. Za taką uznał ją zaledwie co trzeci badany (34 proc.).

Najmniej zainteresowani sprawą są najmłodsi wyborcy, którzy nie pamiętają ani lat 70., gdy Wałęsa miał zostać zwerbowany przez bezpiekę, ani lat 80., gdy stanął na czele "Solidarności".

Ponad połowa ankietowanych (58 proc.) uważa udostępnienie nieznanych wcześniej dokumentów za nieistotne. Odmiennego zdania jest tylko 35 proc. badanych.

Jak wynika z sondażu IRBIS, dla niemal dwóch na trzech badanych (64 proc.) Wałęsa wciąż jest bohaterem narodowym i "Bolek" tego nie zmienił. Odmiennego zdania jest 25,5 proc. ankietowanych.

Jak pisze "Rz", przekonanie o szczególnej roli lidera "Solidarności" w polskiej polityce i historii jest powszechne we wszystkich grupach wiekowych, na poziomie 60-70 proc. Najbardziej podzieleni w tej sprawie są najmłodsi wyborcy.

Tylko w elektoratach PiS oraz partii KORWiN przeważają negatywne oceny Wałęsy. Dla połowy zwolenników PiS nie jest on żadnym bohaterem. W elektoratach pozostałych partii dominuje przeświadczenie o szczególnej pozycji Wałęsy. Także wśród wyborców ugrupowania Pawła Kukiza (82 proc.), a nawet SLD (72 proc.).

Czytaj też:  Wałęsa: Nieźle podrobili te papierki

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-02-29 13:39:42
    Wcale się ne dziwię, bo ten pierwszy sort ma skorodowane umysły przez trwam i radio Maryja. Młodzież zaś nie ma pojęcia o tym co to teror, a to oceniam za plus. Najlepsze lata historii Polski przeżywamy właśnie teraz i oby taka passa trwała jaknajdłużej. Mam tylko wątpliwą nieco nadzieję, że kaczyzm tego nie zepsuje. Komuna miała specjalistów od manipulacji i fałszerstwa, a takie szybkie nagłaśnianie nie sprawdzonych rzeczy nie świadczy dobrze o prezydencie i partyjniakach PiS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA