REKLAMA

Sondaż: 57 proc. Polaków chce kompromisu w kwestii Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: GP
  • 10 czerwca 2016 10:23
Sondaż: 57 proc. Polaków chce kompromisu w kwestii Trybunału Konstytucyjnego Budynek Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. (fot.: Lukas Plewnia/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Według badania 57 proc. Polaków chce porozumienia polityków i sędziów ws. TK w oparciu o rekomendacje Komisji Europejskiej.
• Tylko 19 proc. jest przeciwnego zdania, a 28 proc. chce, by Komisja dała Polsce więcej czasu.
• Zwolenników kompromisu w oparciu o propozycje z Brukseli jest najwięcej wśród wyborców PO i Nowoczesnej, ale nie brakuje ich też wśród sympatyków PiS.

Według badania zorganizowanego przez ośrodek Ariadna, 57 proc. badanych chce kompromisu w sporze o TK, w oparciu o decyzje i rekomendacje Komisji Europejskiej. Dużo Polaków jest zmęczonych tą dyskusją i che jej zakończenia. 19 proc. osób pytanych chce stanowczego sprzeciwu strony rządowej.

Zobacz: Poparcie w najnowszych sondażach

Tylko 28 proc. respondentów jest za tym, aby Komisja Europejska dała Polsce więcej czasu na porozumienie.

Kolejnym rozwiązaniem, o które zapytano jest zaskarżenie przez rząd stosowania przez KE procedury praworządności do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To rozwiązanie preferuje tylko 27 proc. badanych.

Czytaj: Kolejne pomysły na rozwój wicepremiera Morawieckiego

Co ciekawe wśród wyborców konkretnych partii inaczej okładają się te proporcje.

Na pytanie: Czy PiS powinno odpowiedzieć kompromisowym rozwiązaniem w sporze o działanie Trybunału Konstytucyjnego w oparciu o sugerowane pomysły Komisji Europejskiej?; respondenci, którzy popierają konkretnie partie odpowiadali:

• Prawi i Sprawiedliwość - Tak - 36 proc., Nie - 43 proc.,
• Platforma Obywatelska - Tak - 70 proc., Nie - 5 proc.,
• Nowoczesna - Tak - 70 proc., Nie - 3 proc.,
Kukiz'15 -Tak - 47 proc., Nie - 11 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 4 – 7 czerwca 2016 roku na zlecenie portalu Onet.pl. Przepytano ogólnopolską grupę respondentów liczącą 1011 osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA