REKLAMA

Sondaż: 98 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości

  • Autor: PAP/JS
  • 16 stycznia 2018 17:32
Sondaż: 98 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości Jak wskazało NCK, Święto Niepodległości "nosi znamiona uroczystości wspólnototwórczej", a udział w obchodach częściej odbywa się w gronie rodzinnym lub towarzyskim niż indywidualnie (fot. pixabay.com)

98 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości, a dla 62 proc. badanych jest to dzień wyjątkowy. 87 proc. respondentów zadeklarowało, że uczestniczyło w obchodach z rodziną lub znajomymi, a 13 proc. indywidualnie - wynika z raportu Narodowego Centrum Kultury.

  • Jak wynika z raportu, powody, dla których Polacy biorą udział w obchodach Święta Niepodległości, to przede wszystkim: przekonanie o wadze święta i wydarzenia, które ono upamiętnia; poszukiwanie poczucia wspólnoty, jedności i dumy.
  • Jak wskazało NCK, Święto Niepodległości "nosi znamiona uroczystości wspólnototwórczej", a udział w obchodach częściej odbywa się w gronie rodzinnym lub towarzyskim niż indywidualnie.
  • Badania zostały przeprowadzone w związku z przypadającą na 11 listopada 2018 r. 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sondaż, na zlecenie NCK, został przeprowadzony w dniach 13-16 listopada 2017 r., a więc tuż po ubiegłorocznym Święcie Niepodległości.

Jak wynika z sondażu, aż 98 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości (liczba poprawnych odpowiedzi udzielanych spontanicznie). Dla 62 proc. badanych 11 listopada 2017 roku był wyjątkowym dniem. Osoby te najczęściej uzasadniały "wyjątkowość" w następujący sposób: "bo to był ważny dzień w historii Polski/ważne święto" (38 proc.), "bo czuję się częścią wspólnoty narodowej" (14 proc.), "bo spędziłem czas z bliskimi/rodziną" (9 proc.).

Jak wskazało NCK, Święto Niepodległości "nosi znamiona uroczystości wspólnototwórczej", a udział w obchodach częściej odbywa się w gronie rodzinnym lub towarzyskim niż indywidualnie. Wśród osób uczestniczących w obchodach 87 proc. zadeklarowało, że brało w nich udział z rodziną i/lub znajomymi, a tylko 13 proc., że indywidualnie.

Respondenci pytani o czynności, które różniły dzień 11 listopada 2017 r. od typowego dnia oraz te związane ze spędzaniem wolnego czasu, najczęściej wskazywali na relacje z bliskimi (spędzanie czasu z rodziną/znajomymi - 53 proc.). Duża grupa respondentów jako aktywność wyróżniającą dzień 11 listopada 2017 roku wskazała udział we mszy świętej lub innych praktykach religijnych (18 proc.). 14 proc. Polaków jako czynność wyróżniającą 11 listopada 2017 roku wymieniła udział w obchodach lub wydarzeniach publicznych. Najpopularniejsze ich formy to marsz (38 proc. uczestniczących w wydarzeniach publicznych) oraz koncert (18 proc. uczestniczących w wydarzeniach publicznych).

Jak wynika z raportu, powody, dla których Polacy biorą udział w obchodach Święta Niepodległości, to przede wszystkim: przekonanie o wadze święta i wydarzenia, które ono upamiętnia; poszukiwanie poczucia wspólnoty, jedności i dumy; radosny charakter święta (co odróżnia je od wielu innych upamiętnianych wydarzeń z historii Polski). Do udziału w obchodach zniechęcają głównie: podziały społeczne uwidaczniające się tego dnia, upolitycznienie, obawa o bezpieczeństwo bliskich oraz pogoda.

Badania zostały przeprowadzone w związku z przypadającą na 11 listopada 2018 r. 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponad połowa Polaków (57 proc.) deklaruje chęć wzięcia udziału w obchodach, 23 proc. waha się, 20 proc. Polaków zaś nie chce brać udziału w tego typu wydarzeniach.

Zdaniem NCK, wyniki raportu mają stanowić inspirację do zorganizowania obchodów, które zainteresują również osoby mało lub w ogóle niezaangażowane w uczestnictwo w uroczystościach państwowych.

Sondaż został sporządzony na podstawie 6 zogniskowanych wywiadów grupowych w dwóch miastach - Warszawie i średnim mieście (ok. 50 tys. mieszkańców). Grupy różniły się między sobą ze względu na wiek oraz stopień uczestnictwa w obchodach świąt państwowych. Kluczowym etapem badania był sondaż zrealizowany na próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 15. roku życia w dniach 13-16 listopada 2017 r. przez firmę GfK Polonia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA