REKLAMA

Sondaż IBRiS: Sojusznikami Polski są Niemcy, Węgrzy i Brytyjczycy

  • Autor: GP
  • 20 czerwca 2016 11:49
Sondaż IBRiS: Sojusznikami Polski są Niemcy, Węgrzy i Brytyjczycy Niemcy to według Polaków największy sojusznik Polski w Unii Europejskiej. (fot.:pixabay.com)

• Sondaż IBRiS udowadnia, że Polacy nadal postrzegają Niemców jako głównych sojuszników Polski w Unii Europejskiej.
• Dalej są Węgrzy i Brytyjczycy.
• Panuje wyraźne uzależnienie wyników badania od preferencji politycznych Polaków.

W czerwcowym badaniu ośrodka IBRiS zapytano Polaków o ich ocenę innych europejskich państw i narodów, ze szczególnym uwzględnianiem stosunku do Polski i polityki europejskiej. Wobec tak zadanego pytania respondenci wytypowali trzy narody, które są przychylne Polsce i Polakom.

Pierwsze miejsce zajmują Niemcy, których za sojuszników uważa 32 proc. naszych rodaków. Drugim narodem, który budzi naszą sympatię są Węgrzy (20 proc.), a na trzecim miejscu znaleźli się Brytyjczycy (12,5 proc.), którzy rozważają wystąpienie z Unii Europejskiej (przypomnijmy, w czwartek - 23 czerwca, ma się odbyć w Wielkiej Brytanii referendum w tej sprawie).

Czytaj: ZNP zgłasza postulaty wobec rządu

Kto poza pierwszą trójką?

Oprócz Niemców, Węgrów i Brytyjczyków, Polacy za największych sojuszników naszego kraju w UE uważają również kolejno: Francuzów, Czechów, Holendrów, Chorwatów i Włochów.

Co ciekawe, Niemców za sojuszników Polski postrzegają głównie wyborcy Platformy Obywatelskiej. Berlin to kluczowy partner dla 72 proc. wyborców PO i 57 proc. zwolenników Nowoczesnej. 

Niechęć do tego kraju widać w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, gdzie tylko 9 proc. wyborców tej partii uważa zachodnich sąsiadów za najważniejszego sojusznika w Unii.

Wśród prawicowych wyborców (PiS i Kukiz'15) dominuje przekonanie, że Węgry i Wielka Brytania rozumieją interesy Polski i współdziałają z rządem w Warszawie.

Wyborcy PiS widzą w Węgrach sojuszników w liczbie 40 proc., a podzielający polityczne poglądy Pawła Kukiza darzą ten kraj zaufaniem w liczbie 25 proc.

- Sondaż IBRiS pośrednio dowodzi, że Polacy mają dystans do ogłaszanych przez rząd planów budowy koalicji krajów Europy Środkowo-Wschodniej jako przeciwwagi dla sojuszu niemiecko-francuskiego wewnątrz Unii - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Andrzej Stankiewicz.

Dodaje, że poza Węgrami i Czechami sojusz miałby być oparty o Litwę, Estonię, Rumunię i Słowację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA