REKLAMA

Sondaż Kantar Millward Brown: 53 proc. badanych nie darzy KRS zaufaniem

  • Autor: PAP/JS
  • 07 listopada 2017 18:57
Sondaż Kantar Millward Brown: 53 proc. badanych nie darzy KRS zaufaniem Z sondażu wynika również, że 30 proc. badanych nie słyszało o decyzji KRS dotyczącej asesorów, a 13 proc. nie ma zdania na ten temat. (fot.shutterstock)

53 proc. ankietowanych nie darzy zaufaniem Krajowej Rady Sądownictwa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla TVP Info. 43 proc. negatywnie oceniło decyzję KRS ws. 265 asesorów sądowych, pozbawionych możliwości wykonywania zawodu.

Jak podaje Kantar Millward Brown, ponad połowa spośród tysiąca ankietowanych (53 proc.) nie darzy zaufaniem Krajowej Rady Sądownictwa. Zaufanie wobec KRS wyraziło w sondażu 33 proc. badanych. 14 proc. zaznaczyło, że nie zna odpowiedzi na to pytanie.

W badaniu zapytano także, jak ankietowani oceniają decyzję KRS "o zablokowaniu możliwości pracy w sądach młodym asesorom". Większość ankietowanych (43 proc.) krytycznie odniosła się do decyzji Rady. Pozytywnie działania KRS w tej sprawie oceniło 14 proc. respondentów.

Z sondażu wynika również, że 30 proc. badanych nie słyszało o decyzji KRS dotyczącej asesorów, a 13 proc. nie ma zdania na ten temat.

W ubiegłym tygodniu rzecznik KRS Waldemar Żurek poinformował, że Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. "Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw" - zaznaczył. Dodał, że jest to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych. Chodzi o absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którzy pod koniec września br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną 11 maja br. nowelą kilku ustaw minister sprawiedliwości dokonuje mianowania na stanowisko asesora na czas nieokreślony. KRS ma natomiast prawo do sprzeciwu wobec powierzenia asesorowi obowiązków sędziego. We wtorek KRS uzasadniała decyzję brakami formalnymi - m.in. brakiem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-08 08:16:26
    Nie Polacy śmiecia tylko Żydzi ! Zawłaszczacze Polski ! Ja naprawdę po przyjacielski radzę wynoście się z Polski puki możecie , bo nasza zemsta będzie straszna ! W tyłkach sobie pogrzebcie ale nie przy Sądach już ,żeście pokazali co zrobiliście z TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM ! Jakim prawem tam zasiadają i krocie zarabiają Sędziowie niezaprzysiężeni. Kim jest Przyłęmbska...z kogo Wy durni robicie nieudacznicy ?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA