REKLAMA

Sondaż Kantar Public: Nastroje społeczne: 37 proc. optymistów, 42 proc. pesymistów

 • Autor: PAP/JS
 • 21 grudnia 2017 20:39
Sondaż Kantar Public: Nastroje społeczne: 37 proc. optymistów, 42 proc. pesymistów 42 proc. Polaków twierdzi, że sprawy zmierzają w złym kierunku (fot. pixabay.com)

37 proc. ankietowanych uważa, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku, 42 proc., że w złym, a 21 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z przeprowadzonego na początku grudnia sondażu Kantar Public.

W porównaniu do wyników z listopada, o 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek ocen pozytywnych (z 39 do 37 proc.), a o 1 pkt. proc. zmniejszył się odsetek osób negatywnie oceniających kierunek biegu spraw w kraju (z 43 do 42 proc.). O 3 pkt. proc. zwiększył się odsetek osób niezdecydowanych.

Jednocześnie ponad połowa ankietowanych (56 proc.) uważa, że polska gospodarka się rozwija. Przy czym prawie połowa (48 proc.) uważa, że jest to rozwój powolny, a 8 proc. - że dynamiczny.

Przeciwnego zdania jest 28 proc. ankietowanych. W ich ocenie gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 22 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 6 proc. - głęboki. 16 proc. nie ma zdania na ten temat.

W grudniu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, o 1 pkt. proc. zwiększył się odsetek osób, które uważają, że gospodarka się rozwija (z 55 do 56 proc.). Zmniejszył się odsetek osób, które sądzą, że gospodarka jest w kryzysie (z 30 do 28 proc.).

35 proc. Polaków uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju się poprawią. O tym, że nic się nie zmieni, przekonanych jest 37 proc. badanych. Natomiast prawie jedna piąta (18 proc.) badanych twierdzi, że ulegną one pogorszeniu. 10 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat.

W grudniu, podobnie jak w listopadzie, większość pytanych (65 proc.) uważa, że w Polsce można znaleźć pracę; 8 proc. ocenia, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 57 proc., że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

Prawie jedna czwarta (23 proc.) uważa jednak, że trudno jest obecnie znaleźć jakąkolwiek pracę, natomiast 3 proc. sądzi, że znalezienie zatrudnienia w naszym kraju jest w ogóle niemożliwe.

W grudniu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca odsetek osób uważających, że w Polsce można znaleźć pracę, zmniejszył się o 4 pkt. proc., odsetek osób, które sądzą, że trudno jest znaleźć pracę pozostał bez zmian.

Jak podkreśla Kantar Public stopa bezrobocia w Polsce od czerwca 2016 roku utrzymuje się na najniższym poziomie na przestrzeni ostatnich 25 lat. "Postrzeganie możliwości znalezienie pracy w Polsce również utrzymuje się na dość stałym, wysokim poziomie" - wskazano w wynikach sondażu.

Badanie przeprowadzono między 1 a 6 grudnia na reprezentatywnej próbie 1059 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • siódmykról 2017-12-22 02:52:05
  Gebelsowska propaganda POkrętaczy przeciwko PiS-owi jeszcze działa z rozpędu. Niestety wkrótce umrze śmiercią naturalną jak sześciu króli Ryśka Petru.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA