REKLAMA

Sondaż Kantar Public o dwu latach rządów PiS: Dla 37 proc. to zmiana na gorsze, 36 proc - na lepsze

  • Autor: PAP/JS
  • 15 listopada 2017 19:16
Sondaż Kantar Public o dwu latach rządów PiS: Dla 37 proc. to zmiana na gorsze, 36 proc - na lepsze Konferencja prasowa podsumowująca 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości (fot. pis.org.pl)

Po dwu latach rządów PiS 37 proc. badanych w sondażu przekazanym przez Kantar Public uważa, że nastąpiła zmiana na gorsze, a 36 proc. - na lepsze; 27 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. 47 proc. ankietowanych jest zdania, że od objęcia władzy przez PiS, w Polsce zaszły duże zmiany.

Z sondażu przygotowanego na dwulecie rządów PiS wynika, że 28 proc. Polaków ocenia, że Platforma Obywatelska rządziłaby gorzej od PiS, 27 jest zdania, że tak samo, a 18 proc., że lepiej. Również 27 proc. badanych nie umie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Zmiany, które zaszły w kraju od przejęcia władzy przez PiS, jako duże ocenia 47 proc. badanych, 31 proc. uważa, że są one małe, a 6 proc. wskazało w sondażu odpowiedź "żadne". 16 procent nie wybrało żadnej z tych odpowiedzi. Zdaniem 37 proc. ankietowanych nastąpiła zmiana na gorsze; według 36 proc. - na lepsze. 27 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Kantar Public między 3 a 8 listopada zbadał 1064 osobową ogólnopolską reprezentatywną próbę mieszkańców w wieku 15 i więcej lat w formie bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo.

Firma badawcza porównał te dane z wynikami podobnego sondażu po dwu latach poprzednich rządów PiS (w koalicji z Samoobroną i LPR) w 2007 r.

Wówczas o tym, że zmiany są małe przekonanych był największy odsetek badanych - 42 proc., o dużych zmianach mówiło 21 proc. ankietowanych, a żadnych 32 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 5 proc. Polaków.

W 2007 r. więcej badanych mówiło, że PiS wprowadził zmiany na gorsze - 42 proc. badanych, na lepsze - 37 proc., a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 21 proc. uczestników badania.

Przed 10 laty biuro badania opinii również prosiło o porównanie rządów PiS z ew. rządami PO. Przed dekadą największa grupa badanych - 36 proc. odpowiedziała, że PO rządziłaby tak samo, 21 proc. że lepiej od PiS, a 16 proc. odpowiedziało, że PO rządziłoby gorzej. Odpowiedzi na to pytanie - tak jak po dziesięciu latach - trudno było udzielić 27 proc. ankietowanych.

W komentarzu do badań Urszula Krassowska z Kantar Public przypomniała, że dziesięć lat temu Polacy częściej oceniali krytycznie działania PiS i dali tej partii czerwoną kartkę na dwie kadencje. Pierwszy sprawdzian tego, jak będzie obecnie już w przyszłym roku podczas wyborów samorządowych - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA