REKLAMA

Sondaż: Mniej niż połowa młodych Polaków uważa demokrację za najlepszy ustrój

 • Autor: PAP/JS
 • 04 maja 2017 19:54
Sondaż: Mniej niż połowa młodych Polaków uważa demokrację za najlepszy ustrój 13 proc. Polaków, najwięcej ze wszystkich badanych grup narodowych, uznało inne ustroje państwowe za lepsze od demokracji (fot.fotolia)

Tylko 42 proc. młodych Polaków i Francuzów jest przekonanych, że demokracja jest najlepszym ustrojem państwowym - wynika z raportu Fundacji TUI przedstawionego w Berlinie. Wśród Greków odsetek zwolenników demokracji jest najwyższy - 66 proc.

• Dla 76 proc. młodych ludzi w tych krajach najważniejszym spoiwem Unii Europejskiej jest współpraca gospodarcza. 52 proc. wskazuje na wspólne zasady demokratyczne i polityczne.

• W sondażu zapytano także o kwestię uchodźców. Polacy są jedyną badaną nacją, w której odsetek zwolenników przyjmowania uchodźców jest niższy (43 proc.) od przeciwników udzielania im azylu (50 proc.).

13 proc. Polaków, najwięcej ze wszystkich badanych grup narodowych, uznało inne ustroje państwowe za lepsze od demokracji. 37 proc. uważa, że demokracja jest tak samo dobra lub zła jak inne ustroje. 9 proc. nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

We wszystkich badanych krajach o wyższości demokracji jest przekonanych 52 proc. ankietowanych, 9 proc. uważa inne ustroje za lepsze, 26 proc. nie widzi między nimi różnicy, a 13 nie ma zdania. Wynik poniżej średniej zmierzono także we Włoszech - 45 proc. W Niemczech 62 proc. ankietowanych uważa demokrację za najlepszy ustrój.

Instytut YouGov przebadał za pomocą ankiety online na zlecenie Fundacji TUI w dniach od 16 lutego do 3 marca 2017 roku w siedmiu krajach - Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - 6000 osób w wieku od 16 do 26 lat.

Dla 76 proc. młodych ludzi w tych krajach najważniejszym spoiwem Unii Europejskiej jest współpraca gospodarcza. 52 proc. wskazuje na wspólne zasady demokratyczne i polityczne. Dla 30 proc. najważniejsze są wspólne wartości kulturowe, a tylko 7 proc. wskazało na religię i kulturę chrześcijańską jako wspólny fundament Unii. Uczestnicy sondażu mogli zakreślić więcej niż jedną cechę.

38 proc. badanych opowiada się za oddaniem przez Unię kompetencji rządom narodowym. Ta postawa jest szczególnie widoczna w Grecji - 60 proc. - i Wielkiej Brytanii - 44 proc. Wśród Niemców odsetek zwolenników zwiększenia uprawnień własnego rządu kosztem Wspólnoty wynosi tylko 22 proc.

Ocena własnej sytuacji ekonomicznej wypada bardzo niejednolicie. 29 proc. młodych Europejczyków ocenia swoją sytuację jako dobrą, 32 proc. jako raczej złą. Oceny Niemców, Polaków i Brytyjczyków są ponadprzeciętnie dobre, dobre Hiszpanów, Francuzów i Greków szczególnie złe - czytamy w informacji prasowej.

Co piąty (21 proc.) młody mieszkaniec Europy opowiada się z wyjściem swego kraju z Unii Europejskiej. Taką decyzję popiera 31 proc. Greków, 22 proc. Polaków i 19 proc. Francuzów. Najmniej zwolenników wyjścia z Unii jest w Hiszpanii i Niemczech - 12 proc.

Polacy są jedyną badaną nacją, w której odsetek zwolenników przyjmowania uchodźców jest niższy (43 proc.) od przeciwników udzielania im azylu (50 proc.). Średnia dla wszystkich krajów wynosi 68 proc. za i 23 proc. przeciw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA