REKLAMA

Sondaż: Polacy chcą drukowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: GP
  • 18 sierpnia 2016 10:07
Sondaż: Polacy chcą drukowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego Polacy zapytani o spór o Trybunał Konstytucyjny są zdania, że opozycja i sędziowie TK mają rację. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Z badania przeprowadzonego w połowie sierpnia wynika, że Polacy chcą by rząd publikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego (TK).
• Aż 43 proc. badanych przyznaje rację w sporze o sąd konstytucyjny właśnie tej instytucji.
• Nawet wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości rośnie liczba osób przekonanych o konieczności opublikowania wyroku z 9 marca, którym TK zakwestionował konstytucyjność nowelizacji ustawy o TK z grudnia ubiegłego roku.

W czwartek (18 sierpnia) "Rzeczpospolita" opublikowała sondaż z początku tygodnia. W badaniu zleconym przez wydawcę ogólnopolskiego dziennika zapytano o to, jak Polacy oceniają sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK). Przyczynkiem do zadawania Polakom pytań było orzeczenie Trybunału o lipcowej nowelizacji ustawy regulującej działanie TK.

Odpowiadając na pytanie o to, kto ma racje w sporze o TK respondenci stwierdzili:

• 43 proc. twierdzi, że Trybunał i opozycja poprawnie ocenia sytuację,
• 21 proc. chce rozstrzygnięcia po myśli większości sejmowej (PiS) i prezydenta,
• 22 proc. stwierdza, że ani rządzący, ani opozycja i TK nie mają racji w całej sprawie,
• 14 proc. pytanych ma trudności z określeniem się wobec tak zadanego pytania.

Zapytani o wyrok z 9 marca, który jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów sporu o TK, Polacy w bardzo dużej większości postulują jego publikację. Tego chce 70 proc. pytanych. Przeciwnego zdana jest 15 na stu pytanych, taka sama liczba osób nie chce wypowiadać się kategorycznie o wyroku z marca (odpowiadają nie mam zdania).

Zobacz sondaże poparcia dla partii politycznych

Co ciekawe, nawet wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości widać większość, która chce publikacji wyroków TK. Dzisiaj oczekiwanie publikacji wyroku jest powszechne. 70 proc. Polaków chce by rząd opublikował marcową decyzję TK.

- Jeszcze wiosną większość wyborców PiS (55 proc.) była przekonana, że orzeczenia drukować nie należy, a za drukiem opowiadało się raptem 38 proc. stronników partii Jarosława Kaczyńskiego - zaznacza "Rzeczpospolita".

W sierpniu, nawet w elektoracie PiS częstsze jest poparcie dla druku (45 proc.) niż dla wstrzymywania publikacji (37 proc.). W elektoratach wszystkich pozostałych partii sytuacja od miesięcy jest niezmienna. Dominuje wśród głosujących na PO, Nowoczesną, PSL przekonanie o konieczności drukowania wyroku.

Konflikt o Trybunał Konstytucyjny ma swoje początki w działaniach VII kadencji Sejmu, gdy nowelizację o Trybunale przyjęła ówczesna większość PO-PSL. Po wyborach w 2015 roku PiS nadpisało tę nowelizację w grudniu. Ta poprawka wzbudziła największe kontrowersje, bo po jej zgłoszeniu przez opozycję do TK uznano ją za niekonstytucyjną. Tego aktu prawnego właśnie dotyczy wyrok z 9 marca.

Po tym rozstrzygnięciu rząd i większość sejmowa popadły w konflikt z TK. Osią sporu stała się ustawa w oparciu, o którą miał działać Trybunał. Sędziowie za podstawę prawną swojego działania uznali poprzednią wersję ustawy (po nowelizacji z czerwca 2015 roku) a rząd twierdził, że TK działa w oparciu o ustawę z grudnia.

Ten stan rzeczy miała zażegnać nowelizacja procedowana, przegłosowana i podpisana przez prezydenta w lipcu. Ona jedna także została zakwestionowana przez TK wyrokiem z sierpnia.

Sondaż dla "Rzeczpospolitej" przeprowadził w dniach 12 i 13 sierpnia 2016 roku ośrodek IBRIS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Piotr 2016-08-20 22:54:12
    Chyba AGENCI NIEMIECCY!!! A nie POLACY!!! POLACY CHCĄ DYMISJI prezesa Trybunału Konstytucyjnego!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA