REKLAMA

Sondaż: Polacy chcą karania więzieniem za zwrot "polskie obozy śmierci"

  • Autor: JS
  • 31 stycznia 2018 15:47
Sondaż: Polacy chcą karania więzieniem za zwrot "polskie obozy śmierci" Nowelizacją ustawy o IPN Sejm przyjął w piątek (26 stycznia). Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu (fot. Pixabay.com)

45 proc. Polaków uważa, że używanie zwrotu "polskie obozy śmierci" w stosunku do niemieckich nazistowskich obozów zagłady powinno być karane więzieniem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla Se.pl i "Super Expressu".

Na pytanie, czy używanie zwrotu "polskie obozy śmierci" w stosunku do niemieckich nazistowskich obozów zagłady powinno być karane więzieniem, 45 proc. Polaków odpowiedziało "tak", 27 proc. "nie", a 28 proc. "trudno powiedzieć".

Sondaż pokazał też, że Polacy oczekują dialogu ze stroną izraelską. Na pytanie, czy polski rząd powinien skonsultować ustawę IPN z rządem izraelskim lub środowiskami żydowskimi, "tak" wskazało 42 proc. badanych, "nie" 31 proc., a "trudno powiedzieć" 27 proc.

Badanie przeprowadzone zostało przez Instytut Badań Pollster w dniach 29-30 stycznia 2018 roku na próbie 1102 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3 proc.

Czytaj też: Narodowcy odwołują pikietę pod ambasadą Izraela

Nowelizację ustawy o IPN Sejm przyjął w piątek (26 stycznia). Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Ustawa precyzuje, że nie będzie przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowe przepisy mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca.

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu, a także władze Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • :-) 2018-01-31 16:17:53
    Do antonantczak: A u psychiatry już byłeś?
  • antonantczak 2018-01-31 16:10:16
    Jestem jeszcze innego zdania.Polska została wyniszczona przez agenturę rusko niemiecko żydowską.Uważam że więzienie to powinna być przestroga a prawdziwą karą powinna być finansowa i to duża.Jeżeli stać obce państwa na finansowanie kampanii przeciw Polsce to Polska powinna sobie odkuć koszty na własną obronę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA