REKLAMA

Sondaż: Polacy stoją po stronie Brukseli w sporach UE - rząd

  • Autor: GP
  • 30 czerwca 2016 11:29
Sondaż: Polacy stoją po stronie Brukseli w sporach UE - rząd Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę kontroli praworządności, która zaogniła sytuację między UE a rządem PiS. (fot.:pixabay.com)

• Sondaż IBRiS pokazuje, że większość Polaków przyznaje rację Komisji Europejskiej (KE) w sporach między Brukselą a Warszawą.
• W tej chwili trwają dwa takie konflikty, nagłośnione w opinii publicznej.
• Pierwszy to sprawa Trybunału Konstytucyjnego, a drugi to decyzja ministra środowiska o wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

Sondaż IBRiS publikowany przez "Rzeczpospolitą" w czwartek (30 czerwca) pokazuje, że w polskim społeczeństwie dominują osoby, które w sporach miedzy rządem, a Unią rację widzą po stronie Brukseli.

W szczegółowych pytaniach widzimy wyraźnie tę przewagę.

Zapytani o to kto ma rację w debacie o Trybunale Konstytucyjnym 48 proc. pytanych przyznaje rację Komisji Europejskiej (KE), gdy 40 proc. chce widzieć racje strony rządowej jako właściwe. 12 proc. nie jest w stanie określić.

Czytaj: Jaką rolę odegra w UE Polska po Brexicie?

Drugim sporem, który obecnie dzieli rząd, a dokładniej Ministerstwo Środowiska i Komisję Europejską jest Puszcza Białowieska. Minister Szyszko zaaprobował wycinkę drzew w tym rezerwacie przyrody. Tutaj po stronie komisji staje 43 proc. ankietowanych, a rząd i ministerstwo popiera 33 proc. respondentów. Odsetek niezdecydowanych to 24 proc.

W zestawieniu tych wyników z poparciem dla partii widać wyraźnie, że elektorat PiS popiera stanowiska rządu, gdy przeciwnikami Rady Ministrów są wyborcy opozycji (Platform y i Nowoczesnej).

Żubr uchwycony w Puszczy Białowieskiej. źródło: wikipedia.org/domena publiczna

Spór między Komisją Europejską, a rządem PiS jest wypadkową działania politycznego partii i parlamentu w kraju. Komisja wszczęła wobec Polski procedurę kontroli praworządności, gdy okazało się, że rząd i Trybunał Konstytucyjny nie potrafią ustalić w oparciu o jaką ustawę ma działać sąd konstytucyjny. Procedura jest nadzwyczajnym uprawnieniem KE. Zastosowano ją wobec polski po raz pierwszy w historii UE.

Zobacz najnowsze sondaże poparcia dla partii politycznych

Spór o Puszczę Białowieską ma bardziej codzienny charakter, bo do sprawdzania przez KE tego rodzaju ministerialnych decyzji dochodzi znacznie częściej. W Polsce, obok Komisji wobec wycinki drzew w rezerwacie protestują opozycja i wiele środowisk ekologicznych. W ich ocenie wycinka nie jest potrzebna, a decyzja o niej ma charakter gospodarczy i służy sprzedaży drzewa.

Sondaż przeprowadzono na liczbie 1100 dorosłych Polaków, Pytano w dniach 17 i 18 czerwca 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA