REKLAMA

Sondaż Polska Press Grupy: nie ma rządu bez Kukiza

  • Autor: TM
  • 25 września 2015 08:29
Sondaż Polska Press Grupy: nie ma rządu bez Kukiza PiS nie może liczyć na samodzielne rządzenie do tego potrzeba będzie koalicji z Kukizem – pisze dziennik. Fot. potrafisz-polsko.pl

39,2 proc. głosów dla PiS, 25,7 proc. dla PO, 9,8 proc. dla Kukiza - takie rezultaty przyniósł najnowszy sondaż zrealizowany przez "Polskę The Times" i 17 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy.

Badanie objęło 8 tys. dorosłych Polaków.

Tuż za podium uplasowały się jeszcze trzy ugrupowania mające szansę zdobycia mandatów: Lewica - 8,1 proc., PSL - 5,8 proc. i Nowoczesna - 5,5 proc.

Gdyby te przewidywania się sprawdziły, to w nowym Sejmie PiS miałby 190 mandatów, PO - 126, Kukiz - 48, Lewica - 38, a PSL i Nowoczesna - po 28. Pozostałe dwa mandaty objęłaby Mniejszość Niemiecka.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa w sondażu w 12 z 16 województw. Ale wciąż nie może liczyć na samodzielne rządzenie. Do tego, sugeruje gazeta, potrzeba będzie koalicji z Kukizem, ale sęk w tym, że jemu poparcie wciąż spada.

Prawo i Sprawiedliwość poszerza swoje strefy wpływu. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jak wielka fala tsunami rozlewa się ze ściany wschodniej na zachodnie województwa kraju. “Przejęło” pięć regionów, w których przez lata największych poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska: Zachodniopomorskie, Lubuskie, Wielkopolskie, Kujawsko-pomorskie oraz uznawany za matecznik PO - Śląsk - pisze dziennik.

Platforma utrzymuje minimalną przewagę na Prawem i Sprawiedliwością na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Dolnym Śląsku. Tylko na Opolszczyźnie dominacja partii rządzącej nad formacją Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowana. 

Wyniki sondażu na poziomie ogólnopolskim:

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 39,2 proc.

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 25,7 proc.

Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz'15" - 9,8 proc.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica – 8,1 proc.

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,8 proc.

Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru – 5,5 proc.

Komitet Wyborczy KORWiN – 4,7 proc.

Komitet Wyborczy Partia Razem – 1,2 proc.

Symulacja podziału 460 mandatów w Sejmie przygotowana w oparciu o wyniki sondażu preferencji partyjnych.

Prawo i Sprawiedliwość - 190 mandatów

Platforma Obywatelska - 126 mandatów

KUKIZ’15 - 48 mandatów

Zjednoczona Lewica - 38 mandatów

Polskie Stronnictwo Ludowe - 28 mandatów

Nowoczesna Ryszarda Petru - 28 mandatów

Mniejszość Niemiecka - 2 mandaty

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA