REKLAMA

Sondaż: Spada poparcie dla przyjmowania cudzoziemców w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 06 kwietnia 2017 15:26
Sondaż: Spada poparcie dla przyjmowania cudzoziemców w Polsce Polacy są najbardziej przychylni przyjmowaniu imigrantów z najbliższych krajów sąsiedzkich: Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy (fot.pixabay.com)

W ciągu roku spadło poparcie dla przyjmowania cudzoziemców w Polsce - wynika z badań sondażowych przygotowanych na zlecenie Związku Pracodawców Polskich.

• Głównym celem badania było poznanie opinii Polaków na temat przyjęcia imigrantów różnych narodowości oraz postrzeganie wybranych narodowości w kontekście potrzeb polskiego rynku pracy.

• Polacy są najbardziej przychylni przyjmowaniu imigrantów z najbliższych krajów sąsiedzkich: Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy.

• Z badań wynika, że częściej godzą się na przyjęcie imigrantów do Polski osoby, które mają kontakt z daną nacją.

Psycholog Dominika Maison, która przeprowadziła badania podała, że Polacy są najbardziej przychylni przyjmowaniu imigrantów z najbliższych krajów sąsiedzkich: Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy, ale też z odległego i odmiennego kulturowo Wietnamu. Wysoko w rankingu są Amerykanie i Francuzi.

W badaniu Maison zapytała o 14 narodów. Spośród nich Polacy najbardziej otwarci są na przyjmowanie Ukraińców - 26 proc. jest za, przy 33 proc. w badaniu z początku 2016 r. Poparcie dla przyjmowania emigrantów spadło też w niemal wszystkich grupach - w przypadku Czechów z 24 proc. w 2016 r. do 19 proc. obecnie, Białorusinów z 14 proc. do 9 proc.

Respondentów zapytano też o możliwość przyznania wszystkim Ukraińcom przebywającym w Polsce prawa stałego pobytu - podobnie, jak przyznano je Polakom w 1982 r. w USA. Takie rozwiązanie popierało 52 proc. w 2016 r. i 49 proc. obecnie. Jeszcze więcej badanych poparło przyznawanie obcokrajowcom prawa stałego pobytu po 15 latach w Polsce - popiera to 54 proc., przy 61 proc. w styczniu 2016 r.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA