REKLAMA

Sondaż zaufania: Duda, Petru, Tusk, dalej Szydło, Nowacka, Kukiz

  • Autor: GP
  • 11 lipca 2016 12:47
Sondaż zaufania: Duda, Petru, Tusk, dalej Szydło, Nowacka, Kukiz Andrzej Duda nieznacznie wyprzedził w lipcowym sondażu zaufania Ryszarda Petru. Na zdjęciu prezydent w Portugalii. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)

● Sondaż zaufania do polityków publikowany w lipcu pokazuje zrównanie się w tym badaniu Andrzeja Dudy i Ryszarda Petru.
● Największy skok odnotowuje Antoni Macierewicz, który był w lipcu bardzo aktywny w związku ze szczytem NATO.
● IBRiS podkreśla, że poza nim badanie pokazuje niewielkie zmiany wobec poprzednich notowań.

Letni sondaż zaufania do polityków przeprowadził IBRiS dla Onet.pl, a w nim najważniejsze nazwiska polskiej sceny politycznej pogrupowane wedle odpowiedzi respondentów. Zestawienie otwiera Andrzej Duda, którego za godnego zaufania uważa 38,7 proc. pytanych. To wynik dający głowie państwa bardzo małą przewagę nad Ryszardem Petru. Lidera Nowoczesnej za godnego zaufania postrzega 38,4 proc. pytanych.

Poniżej tej dwójki plasuje się Donald Tusk, którego za polityka, który wzbudza zaufanie postrzega 34,8 proc. pytanych. To jednak niejedyni politycy, którzy wspinają się powyżej 30 proc.

Beata Szydło (34,2 proc.), Barbara Nowacka (31 proc.), Paweł Kukiz (30,9 proc.) i Zbigniew Ziobro (30,6 proc.) to politycy, którzy mogą się poszczycić dobrym, wysokim wynikiem.

IBRiS zapytał jeszcze o dwie osoby z życia politycznego, które nie przekroczyły 30 proc. To lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz (29,8 proc) i prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński (sędziego zaufaniem chce obdarzyć 29,3 proc. pytanych).

Zobacz poparcie dla partii. Najnowsze sondaże

W niższej części zestawienia IBRiS pojawiają się Jarosław Kaczyński (27,5 proc.), Mateusz Morawiecki (25,9 proc.), Antoni Macierewicz (25 proc.) i Jarosław Gowin (22,4 proc.).

Do osób, które nie cieszą się wysokim zaufaniem społecznym zaliczono Krystynę Pawłowicz (15,2 proc.), Mateusza Kijowskiego (14,8 proc.) czy Włodzimierza Czarzastego (SLD, 13,8 proc.).

Za niespodziankę należy uznać 7-proc. skok zaufania do Antoniego Macierewicza, który przez dużą aktywność w mediach na pewno zaistniał bardziej w opinii publicznej. Oczywiście jego obecność była związana z organizacją w Warszawie szczytu NATO.

IBRiS w swojej analizie podkreśla, że nie ma zauważalnych zmian w tendencjach zaufania do polityków i postaci życia publicznego, prócz właśnie Antoniego Macierewicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA