REKLAMA

Sondaże wyborcze: Wybrano najlepszy ośrodek badań opinii

  • Autor: GP
  • 25 listopada 2015 13:00
Sondaże wyborcze: Wybrano najlepszy ośrodek badań opinii Likurg przed Pytią, mityczną prorokinią, na cześć której UJ nazwał przyznane wyróżnienie (autor: E.Delacroix, źródło: wikipedia.org)

Uniwersytet Jagielloński badał dokładność sondaży przedwyborczych. Na podstawie uzyskanych wyników przyznano Złoty Puchar Pytii. Za najdokładniejsze badania uhonorowano firmę TNS Polska.

Badania, uznane na najdokładniejsze, przeprowadził ośrodek badań TNS Polska. Wyróżnienia otrzymały odpowiednio sondażownie IBRIS i Estymator.

Kluczem o jaki oparto badania były sondaże przedwyborcze, opublikowane na miesiąc przed wyborami do sejmu i senatu. Jeśli ośrodki przeprowadziły więcej niż jeden sondaż w tym okresie, uwzględniono tylko ostatnie badanie.

Rywalizowały badania dziesięciu podmiotów: Ariadna, CBOS, Estymator, GfK Polonia, IBRIS, IPSOS, Millward Brown, PP / ROBOP, TNS Polska i Viavox Call Contact Center. Przy ocenie trafności sondażu brane były pod uwagę wyniki ośmiu komitetów wyborczych, zarejestrowanych w całym kraju oraz zbiorczy wynik pozostałych komitetów.

Gala przyznania nagrody Złotego Pucharu Pytii odbyła się 24 listopada.

Najnowsze sondaże można znaleźć w zakładce na naszym portalu Parlamentarny.pl.

II edycja konkursu

Rywalizację organizuje Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to młoda, naukowa inicjatywa. Pierwszą edycję zorganizowano w pierwszej połowie tego roku – po wyborach prezydenckich. Kapituła przyznała wówczas Miedziany Puchar Pytii firmie IBRIS. Złoty Puchar Pytii otrzymała firma PP/ROBOP. Wyróżnienia trafiły w ręce CBOS i Millward Brown.

Pytia to to wieszczka świątyni Apollina w Delfach. Wieszczyła przyszłość wpadając w trans. Nazwa wyróżnienia, przyznawanego przez naukowy instytut UJ, nawiązuje do konieczności rozszyfrowywania słów pytii przez grono kapłanów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Robert Konieczny 2015-11-26 22:06:42
    Dziękując za zamieszczenie informacji o Pucharze Pytii, chciałbym zwrócić uwagę iż: 1. Gala przyznania nagrody Złotego Pucharu Pytii odbyła się 24 listopada. Nie 17. 2. Firmy IBRIS i Estymator otrzymały wyróżnienia. Nie drugie i trzecie miejsce. 3. W I edycji konkursu firma IBRIS otrzymała za I turę wyborów prezydenckich Miedziany Puchar Putii (co rzeczywiście można potraktować jako wyróżnienie). Ale warto dodać, że Złoty Puchar Pytii za II turę otrzymała wówczas firma PP/ROBOP, a wyróżnienia otrzymały CBOS i Millward Brown. 4. Pytia nie jest postacią ani "mitologiczną", ani mityczną. Pytia to funkcja, tytuł. Było wiele Pytii. Były to wieszczki w świątyni Apollina w Delfach. Świątynia w Delfach powstała w VIII wieku p.n.e., a wyrocznia funkcjonowała do 391 r. n.e. 5. Interpretacja, że nazwa konkursu nawiązuje do "konieczności rozszyfrowywania słów pytii przez grono kapłanów" nie wydaje mi się słuszna. Z poważaniem, Robert KoniecznyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA