REKLAMA

Stanowcze "nie" dla uchodźców i euro. Nie ma złudzeń, co nowy rząd powinen zrobić?

  • Autor: WGK
  • 23 października 2015 00:07
Stanowcze "nie" dla uchodźców i euro. Nie ma złudzeń, co nowy rząd powinen zrobić? Prawie 65 proc. badanych nie zgadza się na maksymalne zaangażowanie Polski w rozwiązanie problemów migracyjnych (fot. Flickr/Noborder Network)

Problem napływających uchodźców, głównie z ogarniętej wojną Syrii, spędza sen z powiek unijnym politykom. Po wstępnych deklaracjach państw zachodnich o przyjęciu wszystkich migrantów, skala zjawiska przekroczyła możliwości i podejście do uchodźców się zmienia. Polska miałaby przyjąć 6-7 tys. uchodźców wskazanych przez rząd. W latach 90. ubiegłego wieku przyjęliśmy ponad 80 tys. uchodźców z Czeczenii. Czy Polacy chcą, żebyśmy maksymalnie maksymalne zaangażowali się w rozwiązanie problemów migracyjnych i przyjęli bez uwag ustaloną przez UE liczby uchodźców?

Tym razem problem budzi ogromne emocje. Liczne opinie z Barometru Wyborczego portalu Parlamentrarny.pl są w większości negatywne: prawie 65 proc. internautów nie zgadza się na maksymalne zaangażowanie Polski w rozwiązanie problemów migracyjnych i przyjęcie ustalonej przez UE liczby uchodźców. Za jest ponad 21 proc., bez zdania pozostaje ponad 14 proc. Wśród partii zdania są podzielone. Rząd koalicji PO i PSL wynegocjował warunki przyjęcia syryjskich uchodźców, jednak ani ludowcy, ani PO nie składają już jednoznacznych deklaracji w tym zakresie. Przeciw przyjmowaniu uchodźców jest PiS, KORWiN i Ruch Kukiza. Za opowiadają się Zjednoczona Lewica, Nowoczesna i Partia Razem.

Inne typowe zagadnienia związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej to sprawa przyjęcia euro i pogłębiania integracji polityczno-gospodarczej. W pierwszym przypadku opinie użytkowników portalu parlamentarny.pl są zgodne z sondażami: dwie trzecie opowiada się przeciw jak najszybszemu przyjęciu euro, tylko nieco ponad 16 proc. jest za. Dla przeszło 17 proc. sprawa euro jest obojętna. Formalnie za wejściem do strefy euro opowiadają się PO, Nowoczesna i Zjednoczona Lewica, ale jednocześnie prawie nie ma polityków nawołujących do pośpiechu. Przeciw szybkiemu przyjęciu euro są pozostałe partie (PiS, KORWiN, Ruch Kukiza i Partia Razem).

Głębsza integracja polityczno-gospodarcza w ramach UE mocno dzieli użytkowników. Według Barometru Wyborczego prawie 37 proc. opowiada się za dalszą integracją, a ponad 43 proc. jest przeciw. Około 20 proc. nie ma zdania. W układzie politycznym PiS, KORWiN i Ruch Kukiza niechętnie patrzą na zacieśnianie związków wewnątrz UE, PSL zachowuje postawę neutralną, a PO, ZL, Nowoczesna i Partia Razem deklaruję chęć pogłębiania integracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA