REKLAMA

Tusk, Petru, Lis, Owsiak, Biedroń, Schetyna, Nowacka? Andrzej Duda pokonałby wszystkich

  • Autor: GP
  • 02 czerwca 2016 13:40
Tusk, Petru, Lis, Owsiak, Biedroń, Schetyna, Nowacka? Andrzej Duda pokonałby wszystkich Andrzej Duda jest prezydentem od 2015 roku, ma przed sobą jeszcze ponad cztery lata pierwszej kadencji. (fot.:twitter.com)

• W sondażu Millward Brown dotyczącym 2020 roku Andrzej Duda pokonuje wszystkie osoby publiczne o jakie zapytano respondentów.
• Wśród pokonanych są: Donald Tusk, Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna, Tomasz Lis, Jerzy Owsiak, Barbara Nowacka.
• Co ciekawe największą przewagę Andrzej Duda uzyskuje nad... Jarosławem Kaczyńskim.

Pozycja Andrzeja Dudy jako prezydenta RP na drugą kadencję wydaje się niezagrożona. Sondaż Millward Brown dla "Gazety Wyborczej" zestawił możliwe scenariusze drugiej tury wyborów prezydenckich w 2020 r. Do sondażu należy jednak podchodzić z rezerwą, bo pyta on o odległą przyszłość.

Według zestawienia, za cztery lata, najbliżej obecnego prezydenta mają szansę się znaleźć Donald Tusk i Ryszard Petru. Obaj z poparciem 41 proc. są za Dudą. Prezydent pokonuje ich 6 proc. przewagą i wynikiem 47 proc.

Innymi politykami, których zestawiono z Dudą są: Grzegorz Schetyna, Barbara Nowacka, Paweł Kukiz i Mateusz Kijowski. Duda wygrywa z nimi stosunkiem:

• Andrzej Duda - Grzegorz Schetyna - 48 proc. do 33 proc.,
• Andrzej Duda - Barbara Nowacka - 50 proc. do 30 proc.,
• Andrzej Duda - Paweł Kukiz - 44 proc. do 28 proc.,
• Andrzej Duda - Mateusz Kijowski - 50 proc. do 23 proc.,

Ostatnią osobą, o którą zapytano był Jarosław Kaczyński. W bardzo mało prawdopodobnym scenariuszu spotkania tych dwóch polityków w drugiej turze wyborów, prezydent pokonuje lidera PiS 58 proc. do 3 proc.

Ciekawy jest też dobór pozostałych potencjalnych rywali Andrzeja Dudy. Reprezentantem samorządowców w sondażu jest Robert Biedroń. Były poseł, działacz mniejszości seksualnych i były polityk Twojego Ruchu, obecnie prezydent Słupska też nie może pokonać Andrzeja Dudy. Stosunek głosów 49 proc. do 32 proc. na korzyść prezydenta RP skreśla Biedronia z rywalizacji.

Z osób stricte niezajmujących się polityką, a zaproponowanych respondentom w sondażu, pojawili się dziennikarz Tomasz Lis i Jerzy Owsiak. Obaj nie mogą poszczycić się poparciem, które pozwoliłoby pokonać prezydenta. Lis uzyskał w hipotetycznym starciu z Dudą 37 proc. głosów (Duda wygrywa z nim wynikiem 46 proc.), Owsiaka chce poprzeć 35 proc. pytanych. Tutaj Andrzej Duda triumfuje z wynikiem 46 proc, wyższym o 9 proc niż poparcie Owsiaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA