REKLAMA

Tych polityków media krytykują najbardziej. A ulubieńcy?

  • Autor: TM
  • 26 sierpnia 2015 18:14
Tych polityków media krytykują najbardziej. A ulubieńcy? Media najczęściej krytykowały Ewę Kopacz. Fot. premier.gov.pl

Media są zdecydowanie przychylniejsze prawicy. Prawo i Sprawiedliwość zostało nowym liderem zestawienia „Scena Polityczna”, natomiast najbardziej krytykowano Ewę Kopacz - wynika z najnowszego raportu „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Afera meblowa, dopalacze, krzyż zasługi dla dyrektora Biedronki czy wizyta we Wrocławiu, podczas której premier została wygwizdana - to tylko część zdarzeń, za które dzienniki ogólnopolskie oceniały niepochlebnie premier rządu.

Najbardziej krytykowany lider

Okazuje się, że aż 35 proc. przekazu na jej temat miało wydźwięk negatywny. Tym samym Ewa Kopacz została najbardziej krytykowanym liderem partii politycznych. Premier nie oszczędzały zwłaszcza takie tytuły jak „Gazeta Polska Codziennie”, „Nasz Dziennik” i „Super Express”.

Bardzo wysoki udział nieprzychylnych tekstów dotyczył po raz kolejny Janusza Palikota (32 proc). Natomiast materiały o pozytywnym wydźwięku dziennikarze pisali głównie w nawiązaniu do Jarosława Kaczyńskiego (8 proc.).

Najpopularniejsi w mediach

Najbardziej medialna była Ewa Kopacz (2,2 tys. publikacji), która prowadzi nieustannie od wielu miesięcy. Drugie miejsce należało do Jarosława Kaczyńskiego (1,1 tys.).

O Leszku Millerze ukazało się w tym czasie 0,4 tys. publikacji, natomiast na temat Janusza Palikota - 0,3 tys. Dalsze lokaty uzyskali Janusz Piechociński i Zbigniew Ziobro.

Liderzy w social media

Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi widać rosnące znaczenie social media. Liderzy partii politycznych zwiększają aktywność w serwisach społecznościowych. Największy przyrost wpisów i komentarzy odnotował Zbigniew Ziobro (40 proc.), a następnie Ewa Kopacz (23 proc.) oraz Janusz Piechociński (21 proc.).

Natomiast pod względem liczby wzmianek liderem została ponownie Ewa Kopacz. W lipcu w nawiązaniu do niej pojawiło się 25,5 tys. informacji. Drugie miejsce, z ponad dwukrotnie gorszym wynikiem zajął Jarosław Kaczyński (11 tys.)

PO przegrywa z PiS

Najbardziej medialną partią w prasie zostało w lipcu Prawo i Sprawiedliwość (4,5 tys. materiałów), które jednocześnie odnotowało przyrost na poziomie zaledwie 2 proc. Jednak znacznie mniej (spadek o 17 proc.) dziennikarze pisali o poprzednim liderze zestawienia - Platformie Obywatelskiej, która tym razem zajęła dopiero drugie miejsce. Na podium znalazł się też PSL (1,3 tys.).

PO przegrał z PiS także pod względem ekwiwalentu reklamowego. AVE materiałów dla prawicy wyniosło 102,6 mln złotych. Z kolei dla PO - 88,5 mln złotych - donosi serwis psmm.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA