REKLAMA

Więcej rozczarowanych niż zadowolonych ze zmian w Polsce

 • Autor: pt/pap
 • 31 sierpnia 2016 17:26
Więcej rozczarowanych niż zadowolonych ze zmian w Polsce Wedłu CBOS 45 proc. ankietowanych źle ocenia sytuację w kraju (fot.twitter.com)

Niespełna połowa ankietowanych przez CBOS (45 proc.) jest rozczarowana kierunkiem zmian zachodzących w kraju, ponad jedna trzecia (38 proc.) ocenia je pozytywnie, zaś 17 proc. badanych nie potrafiło zając stanowiska w tej kwestii - podają autorzy sierpniowego sondażu.

Postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce - jak podkreśla CBOS - zależy przede wszystkim od poglądów politycznych badanych oraz ich zaangażowania religijnego.

Niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w kraju są głównie respondenci o orientacji lewicowej (68 proc. opinii negatywnych) i centrowej (57 proc.) oraz niepraktykujący religijnie (66 proc.) lub praktykujący kilka razy roku (52 proc.).

Ponadto krytyczne opinie nieco częściej niż inni wyrażają z jednej strony osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej (58 proc.), a z drugiej - osiągające najwyższe dochody per capita (53 proc.). W grupach zawodowych szczególnie krytyczni w ocenie sytuacji w kraju są pracownicy usług (58 proc. opinii negatywnych) oraz gospodynie domowe (55 proc.).

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w Polsce zdecydowanie przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PiS (81 proc wobec 9 proc.). Ci, którzy chcą głosować na PO, Nowoczesną oraz ruch Kukiz'15, podobnie jak osoby niezamierzające uczestniczyć w ewentualnych wyborach parlamentarnych lub niezdecydowane, czy wziąć w nich udział, najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym najbardziej krytyczni w swoich ocenach są wyborcy Nowoczesnej (10 proc. wobec 80).

Mniej niezdecydowanych

W ocenie CBOS, w ciągu miesiąca nieznacznie i zarazem niejednoznacznie zmieniły się opinie na temat sytuacji politycznej w Polsce. Przybyło zarówno ankietowanych, którzy wyrażają niezadowolenie (o 4 punkty procentowe, do 40 proc.), jak i tych, którzy są nią usatysfakcjonowani (o 3 punkty procentowe, do 20 proc. ).

Nieco ponad jedna trzecia respondentów sytuację na krajowej scenie politycznej ocenia jako przeciętną (35 proc., spadek o 6 punktów procentowych). 5 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

W większości grup społeczno-demograficznych sytuacja na polskiej scenie politycznej postrzegana jest najczęściej jako zła lub przeciętna. Pozytywne opinie przeważają jedynie wśród osób o prawicowych poglądach politycznych (40 proc.) oraz praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu (35 proc.).

Relatywnie częściej niż inni dobrze o sytuacji politycznej w Polsce wypowiadają się także respondenci praktykujący religijnie raz w tygodniu (28 proc. opinii pozytywnych), mający 65 lat i więcej (25 proc.), legitymujący się wykształceniem zasadniczym zawodowym (26), osiągający dochody per capita w przedziale 1400 zł - 1999 zł (26 proc.) oraz ci, których miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 650 zł (25 proc.). W grupach społeczno-zawodowych sytuację polityczną nieco lepiej niż inni oceniają rolnicy (32 proc. opinii pozytywnych), bezrobotni (26 proc. i emeryci (25 proc.).

Zadowoleni zwolennicy PiS

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w kraju wyrażają przede wszystkim zwolennicy PiS (53 proc. ocen dobrych), natomiast największym krytycyzmem w tym względzie - podobnie jak w ocenie ogólnej sytuacji w Polsce - cechują się sympatycy Nowoczesnej (59 proc. ocen negatywnych).

Według badań CBOS, w porównaniu z lipcem nie zmieniły się znacząco oceny kondycji gospodarczej kraju. Jedna trzecia badanych określa ją jako dobrą (32 proc.), a niespełna jedna piąta jest z niej niezadowolona (spadek o 2 punkty procentowe, do 19 proc.). Z kolei 43 proc. respondentów ocenia ją jako ani dobrą, ani złą, 6 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie.

Jak wynika z badań CBOS, stabilne są też oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Nadal nieco ponad połowa respondentów (53 proc.) twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, dwie piąte (41 proc.) uważa, że przeciętnie, a co szesnasty (6 proc.), że źle.

W ocenie warunków materialnych gospodarstw domowych również nic się nie zmieniło. Połowa respondentów jest nimi usatysfakcjonowana (51 proc.), ponad dwie piąte określa je jako przeciętne (43 proc. , a co szesnasty jest z nich niezadowolony (6 proc.).

Jeżeli chodzi o opinie na temat kondycji zakładów pracy, to - według CBOS - od lipca minimalnie przybyło zarówno tych zatrudnionych, którzy uważają, że jest ona dobra (wzrost o 3 punkty procentowe, do 61 proc.), jak i tych, którzy są z niej niezadowoleni (wzrost o 2 punkty procentowe, do 13 proc.). Ubyło natomiast ankietowanych (z 30 proc. do 25 proc.), którzy sytuację firm, w których są zatrudnieni, określają jako przeciętną.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 17-25 sierpnia tego roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA