REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: Płaca, praca i śmieciówki - które partie mają propozycje spełniające oczekiwania większości Polaków?

  • Autor: WGK
  • 22 października 2015 11:09
Wybory parlamentarne 2015: Płaca, praca i śmieciówki - które partie mają propozycje spełniające oczekiwania większości Polaków? 65 proc. ankietowanych chce skrócenia czasu pracy (fot.flickr.com/Vic)

Na rynku pracy dyskusje toczą się przede wszystkim wokół problemów czasu pracy i płac, form zatrudnienia i rodzajów umów wiążących pracowników z pracodawcami i bezrobocia. Dane zebrane w ankiecie Barometru Wyborczego portalu Parlamentarny.pl, dzięki licznemu uczestnictwu użytkowników, pokazują ich opinie i poglądy w kilku ważnych kwestiach.

Ponad dwie trzecie internautów (ponad 67 proc.) uważa, że płaca minimalna powinna być ustalana przez rząd i cyklicznie waloryzowana. Z takim rozwiązaniem nie zgadza się jedna piąta ankietowanych (21 proc.), a niemal 12 proc. nie zajmuje żadnego stanowiska. Naprzeciw oczekiwaniom większości wychodzi sześć ugrupowań: PiS, PO, Zjednoczona Lewica, PSL, Partia Razem oraz dodatkowo Ruch Kukiza. Przeciwne ustalaniu i waloryzowaniu płacy minimalnej są Nowoczesna i KORWiN.

Mocniej podzielone są zdania w kwestii elastyczności rynku pracy. Za zwiększeniem tej elastyczności, czyli za rozwiązaniami takimi jak czasowe formy zatrudnienia i zwiększeniem swobody redukcji etatów głosowało prawie 46 proc. ankietowanych. Prawie 40 proc. sprzeciwia się takim rozwiązaniom, a 14 proc. nie ma wyrobionego zdania. Partie liberalne, Nowoczesna i KORWiN, uważają, że dla dobra gospodarki rynek pracy musi być bardziej elastyczny. PiS, Zjednoczona Lewica, PSL i Partia Razem nie zamierzają wprowadzać rozwiązań mogących, ich zdaniem, pogorszyć pozycję pracowników. PO nie określa stanowiska jednoznacznie – politycy tej partii różnią się poglądami, z pewnością jednak PO zainicjowało rozwiązania służące eliminacji tzw. umów śmieciowych, czyli umów zleceń i o dzieło mimo pracy wyczerpującej znamiona pracy etatowej.

Skrócenia tygodnia pracy (mniejszej liczby godzin) oczekuje jedynie Zjednoczona Lewica. PiS nie porusza tej kwestii, natomiast pozostałe ugrupowania są przeciwne zmianom. Skrócenia czasu pracy nie chce też bez mała 65 proc. ankietowanych. Nieco ponad 21 proc. wolałoby pracować krócej, a 14 proc. pozostaje niezdecydowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA