REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: PO traci, Sejm bez PSL

  • Autor: PAP
  • 25 sierpnia 2015 17:34
Wybory parlamentarne 2015: PO traci, Sejm bez PSL 60 proc. Polaków twierdzi, że na pewno wzięłoby udział w wyborach. Fot. portalsamorzadowy.pl

W wyborach do Sejmu PiS może liczyć na 36 proc. głosów, a PO - na 27 proc. respondentów - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Do Sejmu wszedłby jeszcze ruch Pawła Kukiza "Kukiz'15" - który może liczyć na 12-procentowe poparcie.

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem.

W porównaniu z wynikami z lipca poparcie dla PiS nie zmieniło się, poparcie dla PO spadło natomiast o 2 punkty procentowe. Podstawą procentowania są wszyscy ci, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach.

Do Sejmu weszłaby również formacja Pawła Kukiza "Kukiz'15"; w sierpniu chce na nią zagłosować o 1 punkt procentowy więcej niż przed miesiącem.

Sejm bez PSL, Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej

Pod progiem wyborczym - z wynikiem po 4 proc. - znalazły się: Nowoczesna - formacja Ryszarda Petru (tyle samo co przed miesiącem), PSL (wzrost o 1 pkt proc.) oraz komitet Zjednoczona Lewica SLD+Twój Ruch+PPS+UP+Zieloni (w poprzednim badaniu uwzględniono SLD, który mógł wówczas liczyć na 3 proc. głosów).

Na Ruch Narodowy, partię KORWiN Janusza Korwin-Mikkego oraz na Partię Demokratyczną chce zagłosować po 1 proc. ankietowanych. W sondażu z lipca Ruch Narodowy mógł liczyć na mniej niż 1 proc. głosów, a partia KORWiN - na 3 proc. Partia Demokratyczna nie była uwzględniona w poprzednim badaniu.

Poniżej jednego procenta

Mniej niż 1 proc. respondentów chce zagłosować na: Kongres Nowej Prawicy (tyle samo co przed miesiącem), Partię Razem (w lipcu miała 1-procentowe poparcie) oraz koalicję Zjednoczona Lewica, w której skład wchodzi m.in. SdPl oraz Wolność i Równość (w poprzednim badaniu uwzględniono WiR, który uzyskał wtedy mniej niż 1 proc. poparcia).


1 proc. badanych, pytanych, na kogo zagłosują, udzieliło innej odpowiedzi; 9 proc. odpowiedziało natomiast "trudno powiedzieć". Mniej niż 1 proc. respondentów odmówiło udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Tulu Polaków chce głosować

Ankietowani pytani byli również, czy zamierzają wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu 25 października. 60 proc. odpowiedziało, że na pewno wzięłoby w nich udział (spadek o 5 pkt proc.); 24 proc. odparło, że nie wie (wzrost o 9 pkt proc.); 16 proc. na pewno nie wzięłoby w nich udziału (spadek o 4 punkty proc.).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face‑to‑face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2015 roku na liczącej 1040 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA