REKLAMA

Wybory parlamentarne i rolnictwo: Nowoczesna i KORWiN mają rację? Większość z nas chce, żeby rolnicy płacili PIT

  • Autor: WGK
  • 22 października 2015 11:09
Wybory parlamentarne i rolnictwo: Nowoczesna i KORWiN mają rację? Większość z nas chce, żeby rolnicy płacili PIT Część środowiska rolniczego uważa, że państwo powinno zapewnić gospodarstwom opłacalność produkcji rolnej (fot.pixabay.com)

Rolnicy korzystają z dopłat unijnych i nie płacą podatku dochodowego. Na ok. 1350 tys. gospodarstw rolnych tylko mniej więcej 200 tys. to gospodarstwa towarowe, czyli produkujące wyłącznie na rynek. Problemy sektora rolniczego to m.in. kwestia opodatkowania, gwarancji opłacalności produkcji przez państwo (czyli np. dopłat) i gorąco ostatnio dyskutowany problem sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Co o tych tematach sądzą wyborcy?

Z opinii zebranych w ramach Barometru Wyborczego portalu Parlamentarny.pl wynika, że ponad 62 proc. użytkowników uważa, że rolników należy objąć podatkiem dochodowym na takich samych zasadach jakie obowiązują pozostałą część społeczeństwa. Prawie 22 proc. ma odmienne zdanie, a żadnej opinii nie ma ok. 16 proc. W przypadku partii za objęciem rolników podatkiem dochodowym są Nowoczesna i KORWiN, a takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się PiS, Zjednoczona Lewica i PSL. W przypadku PO, Ruchu Kukiza i Partii Razem żadne deklaracje nie padły. W przeszłości sama PO forsowała jednak pomysł objęcia rolników PIT. Obiecał to sam Donald Tusk, do porozumienia z PSL jednak nie doszło.

Część środowiska rolniczego uważa, że państwo powinno zapewnić gospodarstwom opłacalność produkcji rolnej, która chroniłaby sektor przed skutkami żywiołów, nadurodzaju i zmian koniunktury rynkowej. Takie rozwiązanie popierają PiS oraz PSL. Ugrupowania lewicowe, Zjednoczona Lewica i Partia Razem, nie przedstawiły własnych opinii, natomiast pozostałe ugrupowania (PO, Nowoczesna, KORWiN, Ruch Kukiza) są przeciwne. W przypadku internautów, ponad 36 proc. uważa, że zadaniem państwa jest zapewnienie opłacalności produkcji rolnej, prawie 47 proc. jest przeciw, a 17 proc. nie ma zdania.

Większość użytkowników Barometru Wyborczego jest przeciwna liberalizacji prawa sprzedaży ziemi obcokrajowcom (56 proc.). Za umożliwieniem takich transakcji optuje prawie 26 proc., a bez własnego zdania pozostaje ponad 18 proc. Liberalizację dopuszczają PO, Nowoczesna i KORWiN, przeciw są PiS, Ruch Kukiza, PSL i Partia Razem. ZL nie zajęła jednoznacznego stanowiska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • poldek 2015-10-22 15:10:47
    I co z tego. Polacy nigdy nie wybiorą mądrze, bo kierują się emocjami. Najbardziej trendy jest dowalenie poprzedniej władzy, stąd zawsze wygrywa partia anty-rząd. Tu chciał się załapać Kukiz, ale wiadomo że PiS jest najbardziej przeciwny PO, podobnie PO wygrało 8 lat temu, podobnie w latach 90-tych wygrywały na przemian lewica i prawica. W tym temacie wiele się nie zmieni. Za 4 lata ludzie tak będą biadolić na PiS, że wygra pewnie PO -o ile jeszcze będzieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA