REKLAMA

Wybory prezydenckie w 2020 r. Czy Donald Tusk ma szansę wygrać?

 • Autor: GP
 • 29 grudnia 2015 14:45
Wybory prezydenckie w 2020 r. Czy Donald Tusk ma szansę wygrać? Donalda Tuska chce w 2020 roku poprzeć 9 proc. badanych (fot.flickr.com/CC BY-SA 2.0)

TNS zapytał Polaków o kandydatów do fotela prezydenckiego w 2020 roku. Na zlecenie „Faktu” pracownia zbadała opinię Polaków o ewentualnym starcie czołowych polskich polityków. Donald Tusk może liczyć na 9 proc. poparcie - wynika z badania.

Z opublikowanych wyników sondażu wynika, że największe szanse ma obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda. Chce na niego głosować 26 proc. pytanych.

Na drugim miejscu uplasował się lider opozycyjnej partii Nowoczesna Ryszard Petru. Poparcie dla ekonomisty to 14 proc. Co potwierdza rosnącą sympatię tego polityka, widoczną też w innych badaniach.

Podium zamyka Paweł Kukiz z wynikiem 13 proc. Dopiero czwarte miejsce z wynikiem 9 proc. zajmuje Donald Tusk.

29 proc. badanych nie wie na kogo odda swój głos w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Donald Tusk a prezydentura

Obecny przewodniczący Rady Europejskiej startował wyborach prezydenckich w 2005 roku. Z wynikiem 36 proc. głosów był wówczas faworytem, wyprzedzając w I turze głosowania Lecha Kaczyńskiego, któremu zaufało wtedy 33 proc. głosujących. II turę wyborów jednak Tusk przegrał osiągając wynik prawie 46 proc. głosów. Lecha Kaczyńskiego poparło 54 proc. Polaków.

W 2010 roku wprawdzie spekulowało się o możliwości startu ówczesnego premiera, ale Tusk zrezygnował z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie ustępując pola Bronisławowi Komorowskiemu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • prawdziwy_polak 2016-01-30 03:39:12
  Do Arthur: ty pewnie lubisz kapitalizm i nie rozumiesz idei pratriotycznych podatków na rzecz ogółu.
 • Arthur 2016-01-23 01:42:11
  Za takie złodziejstwa afery korupcje jakie narobił Tusk to ten człowiek powinien obowiązkowo siedziec w więzieniu a tu jeszcze z tego bandyty chcieliby Prezydenta zrobic co za kraj mafijny bezprawia ta Polska totalne dno on nie powinien wogóle byc do wyborów dopuszczony za te przestępstwa co popełnił chocby kradziez pieniędzy Polaków z OFE darowanie Rosji 1/2 miliarda długu za transport gazu przez Polske wzamian Rosja obniżyła nam cene gazu 1% zyskalismy na tej obnizce gazu 15 milionów a Rosji darowalismy 1/2 miliarda jaki interes Rosja zrobiła na Polsce a ile nam szkód przyniusł Tusk w takim razie taki nieudacznik miałby byc Prezydentem Polski to jest niedopuszczalne poznalismy sie na nim jako Premier nieudacznik co zadłuzył Polske na 500 miliardów złoty conajmniej
 • King 2016-01-17 20:56:01
  Ten sondaż pokazuje że p. Duda jest przywiązany do PiS. Wynik odpowiada wielkości stałego elektoratu PiS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA