REKLAMA

Zachowania i preferencje wyborcze: Na kogo chcą głosować Polacy?

  • Autor: AT
  • 22 października 2015 10:24
Zachowania i preferencje wyborcze: Na kogo chcą głosować Polacy? 59 proc. respondentów deklaruje, że wzięłoby udział w wyborach (fot.fotolia)

Gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się na początku października, to wzięłoby w nich udział 59 proc. dorosłych Polaków. Najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską i Polską Razem (44 proc.) oraz Platforma Obywatelska (27 proc.).

W porównaniu z wrześniową falą badania GfK na temat preferencji partyjnych Polaków nieznacznie wzrosły notowania PiS+SP+PR, o 0,4 punktu proc. do 43,7 proc., natomiast istotnie spadły notowania PO o 4 punkty proc. do 27,1 proc. Ponad progiem wyborczym znalazły się jeszcze: Kukiz’15 (5,7 proc., spadek o 1,1 punktu proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,6 proc., wzrost o 1,7 punktu proc.) oraz Nowoczesna (5,1 proc., wzrost o 2,4 punktu proc.).

Poza parlamentem znalazłyby się: Zjednoczona Lewica (5,9 proc., wzrost o 0,4 punktu proc.), Korwin (4,1 proc., wzrost o 0,9 punktu proc.), Liga Polskich Rodzin (0,6 proc.), Unia Polityki Realnej (0,5 proc.), Socjaldemokracja Polska (0,4 proc.), Prawica Rzeczypospolitej (0,4 proc.), Stronnictwo Demokratyczne (0,4 proc.), KWW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!" (0,3 proc.), Kongres Nowej Prawicy (0,2 proc.) - wynika z badania GfK.

Powyższy procentowy rozkład głosów uwzględnia także kategorię „inna partia”, na którą wskazało 0,1 proc. respondentów. Prezentowane wyniki preferencji wyborczych obliczono na podstawie połączonych dwóch kategorii respondentów, którzy zadeklarowali swój udział w wyborach – tych, którzy wskazali jakąś partię oraz tych, którzy jeszcze się wahają, na jakie ugrupowanie głosować.

Frekwencja

W październiku 59 proc. respondentów deklaruje, że wzięłoby udział w wyborach (29 proc. zdecydowanie tak; 30 proc. raczej tak). W wyborach nie wzięłoby udziału 31 proc. respondentów (21 proc. zdecydowanie nie; 10 proc. raczej nie). 10 proc. Polaków nie jest pewnych udziału w wyborach - wynika z analiz.

Wyborcy niezdecydowani

Wśród respondentów, którzy deklarują chęć udziału w wyborach, 10 proc. jest niezdecydowanych, na którą partię głosować. W porównaniu z badaniem wrześniowym odsetek ten spadł o 2 punkty proc.

W poniższej tabeli przedstawiono wyniki preferencji wyborczych Polaków, w których w podstawie procentowania uwzględniono odsetek respondentów niezdecydowanych (10,7 proc.). W takim ujęciu najwięcej głosów otrzymałyby PiS+SP+PR (35,1 proc.) oraz PO (23,1 proc.). W dalszej kolejności: Zjednoczona Lewica (5,6 proc.), Nowoczesna (5,1 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (4,9 proc.), Kukiz’15 (3,9 proc.), Korwin (2,7 proc.), Liga Polskich Rodzin (0,6 proc.), Unia Polityki Realnej (0,5 proc.), Socjaldemokracja Polska (0,4 proc.), Prawica Rzeczypospolitej (0,4 proc.), Stronnictwo Demokratyczne (0,4 proc.), KWW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!" (0,3 proc.), Kongres Nowej Prawicy (0,2 proc.) - wynika z badania GfK..

Prognoza rozkładu głosów GFK wśród osób niezdecydowanych wskazuje, iż obecnie większość ich głosów otrzymałyby PiS+SP+PR (53 proc.). PO mogłaby liczyć na 25 proc. głosów, Kukiz’15 na 11 proc., Korwin na 8 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe na 3 proc., a Zjednoczona Lewica na 2 proc. głosów osób niezdecydowanych.

Informacje o badaniu

Badanie zachowań i preferencji wyborczych jest prowadzone przez instytut GfK Polonia od 2005 roku na potrzeby partii politycznych, organizacji społecznych, administracji publicznej i rządowej.

* październikowa fala badania została przeprowadzona w dniach 1-6 października 2015 r. metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów w ramach badania omnibus CAPI na podstawie reprezentatywnej imiennej próby pełnoletnich Polaków wylosowanej z bazy PESEL. Osoby celowe zostały wybrane w oparciu o dwustopniowy stratyfikowany schemat losowania z całkowitą liczbą realizowanych wywiadów n=1020.

** Rozkład głosów oddanych na partie dla osób niezdecydowanych, rejestrowany w pytaniu o preferowaną partię, został zaimputowany (odtworzony) za pomocą wielomianowego modelu regresji logistycznej, oszacowanego w oparciu o szczegółowe cechy społeczno-demograficzne badanego respondenta.

Przedziały ufności

Badanie preferencji wyborczych to estymacja przedziałowa, której wynikiem nie jest ocena punktowa, czyli konkretna wartość, ale pewien przedział, do którego z określonym prawdopodobieństwem (zwykle 95 proc.) należy szacowana wartość parametru (w tym przypadku głosowanie na konkretną partię). Podstawowym pojęciem estymacji przedziałowej jest przedział ufności. Prezentowane przedziały ufności zostały obliczone w oparciu o nieparametryczną metodę estymacji bootstrap uwzględniającą dwustopniowy schemat konstrukcji próby (w przypadku złożonych schematów losowania, a takie stosuje się w tym i podobnych badaniach typu face-to-face, klasyczne metody obliczania przedziałów ufności oparte na Centralnym Twierdzeniu Granicznym byłyby niepoprawne).

Ilość replikacji została ustalona na poziomie i=1000.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • kpina z ludzi 2015-10-22 12:14:11
    Dla kogo te sondaże ? Jak dla POzery to nowoczesna 150% a PO 200%REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA