REKLAMA

Zwolennicy Korwina i Kukiza boją się islamizacji. A inni?

  • Autor: PAP
  • 06 października 2015 11:15
Zwolennicy Korwina i Kukiza boją się islamizacji. A inni? 51 proc. Polaków nie boi się islamizacji kraju. Fot. youtube.com

51 proc. Polaków nie boi się islamizacji kraju; 43 proc. uważa, że jednak jest zagrożenie w związku z napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.

Na pytanie: "Czy Polsce grozi islamizacja w związku z napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu" większość (51 proc.) Polaków odpowiedziała negatywnie, w tym zdecydowanie nie zgodziło się z takim stwierdzeniem 27 proc. badanych, a 24 proc. "raczej nie zgodziło się".

Grupa badanych widzących groźbę islamizacji w związku z falą migracji liczy 43 proc. - w tym zdecydowanie o takim zagrożeniu mówiło 20 proc. Polaków, a 23 proc. "raczej się zgadzało" z tą tezą.

Zagrożenia nie widziało 52 proc. kobiet i 50 proc. badanych mężczyzn, a obawy miało 45 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet.

Młodzi się nie boją

W grupie młodych ludzi (18-24 lata) - 77 proc. mówiło o groźbie islamizacji, przy 15 proc. osób bez takich obaw. W grupie osób w wieku 25-34 lata 59 proc. oceniało sytuację jako groźną, a 37 proc. odpowiedziało, że nie boi się islamizacji Polski.

50 proc. w grupie najstarszych badanych (powyżej 65 lat) zgłaszało obawy, podczas gdy 45 proc. nie przyznawało się do poczucia zagrożenia. W pozostałych grupach wiekowych - od 35 do 64 lat - większość ankietowanych uznała, że nie boi się islamizacji.

Tylko na wsi większość respondentów IBRIS (53 proc.) zdradzała obawy przed islamizacją. W grupie miast do 50 tys., miast 50-250 tys. mieszkańców oraz 250-500 tys. i metropolii powyżej 500 tys. - badani w większości nie prezentowali obaw.

KORWiN w strachu

Ze względu na deklarowane poglądy polityczne największy odsetek obawiających się islamizacji stanowili zwolennicy partii KORWIN - (100 proc. zwolenników ugrupowania), 75 proc. - Ruchu Kukiz'15 i 54 proc. zwolenników PiS.

Nie miała obaw większość deklarujących sympatię dla PO (68 proc.), Zjednoczonej Lewicy (67 proc), Nowoczesnej (56 proc.) i połowa sympatyków PSL (50 proc.).

IBRIS przeprowadził badanie telefoniczne 1 października na 1,1 tys. próbie losowo-kwotowej reprezentatywnej dla dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA