REKLAMA

116 milionów euro na programy transgraniczne

  • Autor: bd
  • 23 sierpnia 2016 12:14
116 milionów euro na programy transgraniczne Tak wygląda przykład współpracy transgranicznej w ochronie przyrody. Fot. gdos.gov.pl

• Ministerstwo Rozwoju ogłasza harmonogram konkursów, w których partnerzy z Polski, Białorusi i Ukrainy będą mogli ubiegać się o dotacje z funduszy europejskich na realizację wspólnych, transgranicznych projektów.
• Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 11 października 2016 r.
• Łączny budżet wszystkich trzech zaplanowanych konkursów przekracza 116 milionów euro.

„Przygraniczne regiony Polski, Białorusi i Ukrainy bardzo liczą na nowe środki, dlatego proces przygotowania konkursów został przyspieszony. Oferujemy wsparcie już na etapie przygotowania projektów i zapraszamy  potencjalnych wnioskodawców na Forum Poszukiwania Partnerów, które odbędzie się 28 września w Lublinie” – poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Czytaj też: Współpraca transgraniczna: Porozumienie Polska - Rosja skierowane do KE

Pierwszy konkurs z budżetem ponad 81 mln euro obejmie wszystkie cztery nowe cele tematyczne Programu, zdefiniowane dla perspektywy 2014-2020:

*  Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego – 14,84 mln euro

*  Poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych – 28,32 mln euro

*  Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony – 14,53 mln euro

*  Promocja zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami – 23,79 mln euro

Nabór odbędzie się dwuetapowo: najpierw oceniane będą tzw. koncepcje projektowe (składane do 31 grudnia 2016). Najlepsze zostaną zaproszone do drugiego etapu, w którym przygotowany zostanie pełny wniosek o dofinansowanie. Maksymalne wsparcie UE dla projektu może wynieść 2,5 mln euro.

Kolejny zaplanowany konkurs dla projektów regularnych (budżet na nabór ponad 29 mln euro) ruszy 1 października 2018 r. Obejmie dwa cele tematyczne: Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego oraz Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony.

Dodatkowo, przeprowadzony zostanie uproszczony nabór na tzw. małe projekty (poziom dofinansowania od 20 tys. do 60 tys. euro). Ten konkurs z budżetem ponad 5 mln euro rozpocznie się 1 grudnia 2017 r. i dotyczyć będzie promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego.

W Programie Polska-Białoruś-Ukraina przeznaczone będzie także ponad 52 mln euro na dofinansowanie tzw. dużych projektów infrastrukturalnych, które zostały wybrane w trybie pozakonkursowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA