REKLAMA

13 tys., czy raczej 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku? Jest decyzja

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 21 stycznia 2016 21:41
13 tys., czy raczej 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku? Jest decyzja Im wyższa kwota od podatku, tym więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach obywateli fot.: (premier.gov.pl)

• Projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 8 tys. wniósł już prezydent RP.
• W sejmie procedowano też petycję o charakterze ustawy, która zakładała kwotę wolną na poziomie 13 tys. Ale posłowie ją utrącili.

- Przedmiotem petycji Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste” był postulat zmiany podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez systematyczne podwyższanie kwoty wolnej od podatku. Zaproponowano, by kwotę tą podnieść z dotychczasowych 3091 zł - najpierw do 8 tys. zł, a w kolejnych latach aż do 13 tys. zł  – przedstawił założenia wnioskodawców Adam Ołdakowski (PiS). 13 tys. zł miałoby obowiązywać w 2018 r.

W uzasadnieniu petycji wskazano, że sytuacja, w ramach której osoby znajdujące się poniżej minimum egzystencji czy minimum socjalnego zobowiązane są do uiszczenia podatku dochodowego jest niezgodna z elementarnym poczuciem sprawiedliwości społecznej. Dziś nawet najubożsi partycypują w daninach do budżetu państwa, z którego przeprowadzane są do nich zwrotne transfery socjalne, jako pomoc społeczna dla osób ubogich.

 Twórcy petycji zwracali uwagę, że w bardzo wielu krajach, w tym również tzw. trzeciego świata, kwota wolna od podatku jest wyższa niż w Polsce. Jej przedmiotem były zmiany przepisów prawa o randze ustawy. Petycja mieści się w zakresie zadań i kompetencji sejmu.

Początkowo - dopóki nie wypowiedział się resort finansów - zdaniem posłów propozycja zasługiwała na dalszą drogę legislacyjną. Wątpliwości budziła jedynie analiza źródeł finansowania podwyższenia kwoty, które oszacowano na ok. 20 mld zł rocznie. Skutek nie obejmuje strat dla NFZ na pokrycie wydatków związanych ze składką zdrowotną, jeśli nie będzie zaliczki podatku dochodowego.

Maria Kalinowska, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w MF zwróciła też uwagę, że prezydent Polski wniósł już projekt zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych do Sejmu, w którym też proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Projekt jest procedowany w komisji finansów publicznych.

Dyrektor dodała, że minister finansów wpisał prace w zakresie kwoty wolnej w harmonogram działań rządu na 2016 r., ale musi mieć na względzie sprawy finansów publicznych oraz samorządów. Jesteśmy na etapie prac analitycznych by przedstawić projekt rządowy, który będzie zaspakajał potrzeby społeczne, ale również nie pozbawi środków na realizację innych celów.

Obawy co do projektu podniesienia tej kwoty mają samorządowcy. Marcin Maksymiuk ze Związku Powiatów Polskich uważa, że podwyższenie kwoty wolnej spowoduje spadek dochodów JST i w gminach dojdzie do załamania finansów . Dyrektor Kalinowska wyjaśniła, że JST mają udział w PIT w granicach 49,58 proc. są to znaczne środki dla realizacji zadań własnych samorządów.

Ostatecznie posłowie zrezygnowali z procedowania petycji. Zdecydowali, że będą oczekiwali na efekt finalny projektu prezydenckiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA